Doğumunun 150.Yılında Alihan Bökeyhan ve Türk Dünyası Aydınları Uluslararası Konferansı Ankara’da düzenlendi

Gazi Üniversitesi Türkiyat Uygulama ve Araştırma Merkezi, Ahmet Yesevi Üniversitesi, Uluslararası Türk Akademisi ve Unesco Türkiye Milli Komisyonu Başkanlığı tarafından 4 Mart 2016 tarihinde ‘’Doğumunun 150.Yılında Alihan Bökeyhan ve Türk Dünyası Aydınları Uluslararası Konferansı’’ düzenlendi.

Ankara'da Gazi Üniversitesi Mimar Kemaleddin salonunda  "Alaş" ulus-azadlık hareketinin önderi, devlet adamı, yazar Alihan Bökeyhan'ın UNESCO kapsamında kutlanan 150. yıldönümüne ithafen " Alaş'ın Alihan'ı" adlı uluslararası konferansa Gazi Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Dr. Servet Karabağı, Gazi Üniversitesi Türkiyat Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hülya Kasapoğlu Çengel, Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Darhan Kıdırali, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Gazi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Kadriye Altok ve Türk dünyasının akademisyenleri katıldı.

Konferans, Türkiyat Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hülya Kasapoğlu, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Darkhan Kıdırali ve Gazi Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Dr. Servet Karabağı'ın açılış konuşmaları ile başladı.

Türkiye, Kazakistan ve Kırgızistan'dan katılan bilim adamları 3 oturumda Alihan Bökeyhan hakkında ve Türk dünyası konusunda bildiriler sundu.

Bildirilerde Alaş Hareketi önderi, Bağımsız Alaş Ordu Hükümeti Başkanı, yazar, bilim adamı, iktisatçı, tarihçi, etnograf olarak, Kazak halkının siyasi, sosyal, kültürel ve manevi tarihinde ebedî iz bırakan yüce şahsiyet olan Alihan Bökeyhanov’un halkının özgürlüğü ve ülkesinin bağımsızlığı için verdiği çabaların altı çizildi.

Konferansların bitiminde sahneye çıkan Ahmet Yesevi Üniversitesi Yesevi Sanat Topluluğunun dans ve müzik gösterisi büyük ilgi ile izlendi.


Haber Resimleri