Mütevelli Heyet Başkanı “Ahıskalı Türkler” belgesel filminin Türkiye Galasına Katıldı

SSCB tarafından hayvan vagonlarına yüklenerek anavatanlarından sürgün edilen Ahıska Türklerinin yaşadıkları belgesel filme aktarıldı. Sürgün sırasında 19 yaşında olan Ahıska Türkü Mert Ali Aliyev’in öyküsünü anlatan “Ahıskalı Türkler” belgesel filminin Türkiye Galası, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Ahıskalı Türklerin yaşadıklarının anlatıldığı film, izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi tarafından 1944’te yerlerinden yurtlarından sürgün edilen Ahıskalı Türklerin hikâyesi belgesel haline getirildi. SSCB tarafından hayvan vagonlarına yüklenerek Orta Asya’ya sürgün edildiklerinde 19 yaşında genç olan Mert Ali Aliyev’in sürgünden 70 yıl sonra Ahıska’ya ilk kez gerçekleştirdiği seyahati ve seyahat sırasında yaşadıklarını anlatan belgesel filmin Türkiye gösterimi Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığında gerçekleştirildi. Filmin gösterimine Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, akademisyenler, kamu kurumlarının temsilcileri, diplomatlar ve çok sayıda yerli yabancı davetli katıldı.

Programda konuşan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, dünya milletleri arasında Türk milletinin en mazlum ve mağdur milletlerinden bir tanesi olduğunu söyleyerek, “Mazlum ve mağdur olduğumuz kadar en yüce gönüllü milletlerden bir tanesiyiz; çünkü kendi mağduriyetinin hesabını yapmayan, kendi mağduriyeti üzerine nefret, ötekileştirme yapmayan bir milletiz. Bu açıdan bakıldığında gerçekten dünyanın en yüce gönüllü milletiyiz. Ama böyle bir milleti bulmak, yeryüzünde çok mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Ahıska Türkleri filminin yapımcısı olan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı da davetlilere hitap etti. Ahıska Türkleri filmiyle ne yapmak istediklerini anlatan Balcı, “Biz bu filmi yaparken dünyaya şunu göstermek istedik: Ne kadar zor durumda olursak olalım biz bir olursak, beraber olursak, bir gün bize kucak açacak bir kardeşimizi dünyanın bir yerinde bulabiliriz. Bu ruhu yeniden canlandırmak, asla unutmamak için bu filmde bu mesajları verdik. Dünyada bize yalnızlık yoktur. Mutlaka bize sofrasını açacak kardeşlerimiz vardır” sözlerine yer verdi.

Programda konuşan başka bir isim ise Sürgünün mağdurlarından olan Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Reşat Şamilov oldu. Konuşmasında asimilasyon konusuna dikkat çeken Şamilov, “Sürgünden sonra, SSCB dağılana kadar bizlerin Türkiye ile hiçbir bağı yoktu. Eğer Türklerin bu sağlam kökleri, sağlam inancı, sağlam kültürü olmasaydı, asimile olması için 20 sene yeterliydi” diye konuştu. Türkiye’nin Ahıskalıları önemsediğini bildiren Şamilov, “1990’lı yıllarla birlikte Türkiye bizleri buldu, Ahıska Türklerine ulaştı” diyerek Türkiye’ye teşekkür etti.


Haber Resimleri