Ahmed Yesevi Konferansları Konya Selçuklu’da

UNESCO 2016 Hoca Ahmed Yesevi Yılı kapsamında Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı tarafından organize edilen Türkiye’de Hoca Ahmet Yesevi’nin adını taşıyan ilk, orta ve lise düzeyindeki okullarda Ahmed Yesevi’nin hayatı, eserleri, menkıbeleri ve hikmetlerinin konu edildiği “Hoca Ahmed Yesevi” konferanslarına Ankara, Eskişehir, Karaman ve Kırıkkale’den sonra Konya Selçuklu’da devam edildi.

Selçuklu Belediyesi Nikâh Salonunda düzenlenen konferansa konuşmacı olarak Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilaver Gürer katıldı. Prof. Dr. Dilaver Gürer, Ahmed Yesevi’nin hikmetlerinden örnekler vererek, gençlerin hayatını şekillendirmelerinde bu büyük Velî’yi örnek almalarını tavsiye etti.  Öğrencilere Yesevi Alperenlerinin davranışlarından örnekler vererek, Hoca Ahmed Yesevi’nin öğrencilerine nasıl bir eğitim verdiğini anlattı.

 Selçuklu Hoca Ahmet Yesevi Ortaokulu Okul Müdürü Tarık Çalışkan program sonunda yaptığı konuşmada, Ahmed Yesevi’yi öğrencilere anlattıkları için Prof. Dr. Dilaver Gürer teşekkür etti. Prof. Dr. Dilaver Gürer de böyle anlamlı konferanslarla öğrencilerin Ahmed Yesevi’yi daha yakından tanımalarını sağlayacağını, onların dünyasına farklı bir ışık tutacağını belirtti ve başta Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız olmak üzere, okul yönetimine ve konferansın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.


Haber Resimleri