Hoca Ahmed Yesevi Otağı İstanbul’da Kuruluyor


Ahmet Yesevi Üniversitesi UNESCO 2016 Hoca Ahmed Yesevi Yılı dolayısıyla İstanbul’da Hoca Ahmed Yesevi Otağı kuruyor.İstanbul Büyükşehir Belediyesi Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde kurulacak olan otağın açılışı 21 Mart 2016 Pazartesi günü saat 13:00’de düzenlenecek törenle İstanbul’da gerçekleştirilecek.
Ahmet Yesevi Üniversitesinin girişimleri sonucunda Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) tarafından dilimizin ve kültürümüzün gelişmesine, zenginleşmesine çok önemli katkılarda bulunan büyük fikir adamı ve gönül eri Hoca Ahmed Yesevi’nin ölümünün 850. yıldönümü vesilesiyle 2016-2017 sezonu Hoca Ahmed Yesevi Yılı olarak ilan edildi.  
Anadolu insanın manevi hayatına tesir eden, düşünce ve fikirleri ile Anadolu’nun yurt haline getirilmesinde etkin rol alan manevi mimarımız Hoca Ahmed Yesevi’yi günümüz insanına görsel desteklerle anlatmak için kurulan Hoca Ahmed Yesevi Otağı, üniversitemizin geçmişle köprü kurup, geleceğe ışık tutma düşüncesinin somut bir yansımasıdır.
Otağ, Türk halk sufîlik ve “Alperenlik” geleneğinin de kurucusu Hoca Ahmed Yesevi’nin hayatından izleri gözler önüne sermektedir. Otağ içerisinde Hoca Ahmed Yesevi’yi simgeleyen Çilehanesi, Tay Kazan, Hoca Ahmed Yesevi’nin mührü, tuğu, hikmetlerinden örnekler ve Türbesinden görseller yer almaktadır.


Haber Resimleri