Samsun KYK’da Ahmet Yesevi’yi Anma Programı

Kredi Yurtlar Kurumu(KYK) Samsun Bölge Müdürlüğü, “Ahmet Yesevi’yi Anma Programı” düzenledi. Samsun İl Müftülüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen “Ahmet Yesevi’yi Anma Programı” saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Program daha sonra KYK Bölge Müdürlüğü’nün Samsun’da yaptığı faaliyetleri gösteren slayt gösteri ile devam etti. Programda Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Ahmet Yesevi hakkında konferans verdi.
Programın açılışında konuşan KYK Bölge Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, “Siz öğrencilerin omuzlarında bu vatan, çok daha yüksek yerlere, kabuğuna sığmayan bir Türkiye, yeniden büyük bir Türkiye olma yolunda hareket edecek. Kredi yurtlarında, kurslardan tutun, sanatsal, sportif faaliyetlerin tamamına varıncaya kadar dedelerinin özlemini çekerek Osmanlı Türkçesine, Kur’an-ı Kerim eğitimi alması gibi pek çok noktadan bu gençlerin üniversitelerinin dışında kredi yurtlarını 2. bir üniversite ilan ederek donanımlı hale getirerek Türkiye’ye sığmasınlar, her bir tarafa dağılsınlar diye elimizden geleni yapıyoruz. Sizlerden devlet büyüklerimizin umudu çok. O yüzden kredi yurtlardaki öğrencilerin aldığı burs miktarları arttırıldı. Barındığınız ortamlar inanılmaz derecede güzelleştirildi. Bu şunun gereğiydi: Devlet eksiğini anladı. Dün devlet gardiyan mantığındaydı, bugün devlet garson mantığında. Yani vatanın evladına hizmet ederse bu genç ahde vefasını bilecek, gecesini gündüzüne katıp bu memlekette bir Akif çıkmak için, bir Mimar Sinan, bir Farabi çıkmak için uğraşacak. O yüzden devlet gencine kıymet ve değer veriyor. Bu bağlamda bu değerlerden bir tanesinin de Hoca Ahmet Yesevi olarak sizlere anlatmak istedik. Yesevi ömründe 99 bin öğrenci yetiştirip belki de en kutlu yürüyüşü yapanlardan birisidir. Anadolu’nun İslamlaşmasında en çok emeği olanlardan birisidir. O yüzden Yesevi’yi anlamamız çok önemlidir. Umarım konferans sizler için çok yararlı olur”dedi.

Anadolu’yu oluşturan kişilerin çoğunun Yesevi’nin öğrencisi olduğunu ifade eden Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, “Bugün Çanakkale’deki o ruhu oluşturan kişiyi konuşacağız. Çünkü Ahmet Yesevi, bizim tarihimizde bilinen ilk Mutasavvuftur. Onu keşfeden kişi Fuat Köprülü’dür. Fuat Köprülü, bir konu arayışı içerisinde meşhur şairimiz Yahya Kemal’e rastlıyor. Yahya Kemal ona ‘ne çalışmak istiyorsun’ diyor. O zamanlar herkes batı çalışmak istiyor. Yahya Kemal, Fuat Köprülü’ye diyor ki ‘şu Ahmet Yesevi kim? Bir bakın ne göreceksiniz. Bizim milliyetimizin aslını onda bulacaksınız’ diyor. Fuat Köprülü bunun üzerine çalışmalar yapıyor. 1919 yılında Türk edebiyatındaki ilk tasavvuf eserini yazıyor. Eserinin ilk bölümünde Ahmet Yesevi’yi anlatıyor. Bundan önceki dönemlerde Ahmet Yesevi pek bilinmiyor. Biz Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak UNESCO’ya yaptığımız girişimler sonucu bu yıl Hoca Ahmet Yesevi Hazretlerinin ölümünün 850. yılı dolayısıyla bu yılın Ahmet Yesevi’yi anma yılı ilan edilmesi teklifinde bulunduk. Kazakistan, Azerbaycan ve Kırgızistan’ın desteği ile kabul edildi. Bu yıl bu konuda birçok faaliyet yapacağız. Anadolu’yu mayalayan kişilerin hepsi Yesevi Hazretlerinin yetiştirdiği kişilerdir. Yesevi Hazretleri, Peygamber efendimizin yaymış olduğu İslam ışığına ta Türkistan’dan, Asya’nın içlerinden o günkü adıyla Yesi’den ayna tutmuş, o aynayı Anadolu’ya dünyanın değişik yerlerine yansıtmıştır. Anadolu’ya yansıttığı tezahürleri Yunus Emreler, Mevlanalar, Hacı Bektaşı Veliler olarak tezahür etmiştir. Yesevi Hazretleri 99 bin öğrenci yetiştirmiştir” diye konuştu.
Program konferansın ardından son buldu.


Haber Resimleri