Mütevelli Heyet Başkanı Türksoy’un Nevruz Bayramı kutlamasına katıldı

Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TÜRKSOY tarafından Nevruz Bayramı dolayısıyla Büyük Tiyatro’da Nevruz Bayramı kutlaması düzenlendi. Etkinliğe Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsein Kaseinov, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve yabancı misyon şefleri katıldı. Bakan Ünal, Türk coğrafyasında dirliğin ve düzenin, sevginin ve barışın, iyiliğin ve kardeşliğin bahar bayramı ile anlatıldığına dikkat çekerek, "Nevruz ile anlatılır. Nevruz yeniden diriliştir. İnsanın ve insanca olanın, yaşamanın yeniden hatırlandığı gündür. Nevruz her seferinde bize bir şeyi yeniden fısıldar; korumamız gereken en temel şey kalbimizdeki iyilik duygusudur" ifadelerini kullandı.

Nevruz Bayramı’nın buruk geçtiğini belirten Ünal, "İnsanlara ve toplumlara bazen acılar çarpar. Acıların çarptığı dönemlerden geçiyoruz. Terörün, terör örgütlerinin masum insanları hedef alacak kadar gözünün döndüğüne şahit olduğumuz ve dirliğimize, düzenimize, birliğimize, beraberliğimize kast edenlerin, maalesef kalplerindeki iyilik duygusunu kaybedenlerin ve bu kaybedişlerini yalancı barış ve kardeşlik söylemleriyle kapatmaya çalışanların riyakârlıklarına şahit oluyoruz. Bu hain odaklar bugün de iyiliğin, dirliğin, düzenin, barışın, kardeşliğin ve o kardeşlik ateşinin yakıldığı bugünde yine dirliğimizi, düzenimizi sağlamaya çalışan ve sadece vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak ve özgürlüklerini rahatça yaşamalarını sağlamak için görev yapan beş tane güvenlik görevlimizi maalesef şehit ettiler" dedi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Koru ise, binlerce yıllık Nevruz geleneğini yaşattıklarını söyleyerek, "Nevruz Orta Asya’dan Balkanlar’a, Kafkaslar’dan Orta Doğu’ya uzanan geniş bir coğrafyada bereketi simgeliyor. Birim, beraberlik ve kardeşliği temsil ediyor. Tam da bu özelliğine uygun biçimde farklı coğrafyalarda değişik etkinliklerle aynı ruh ve heyecanla kutlanıyor. Milyonlarca akraba soydaş, bacı, kardeş hep birlikte türküler söylüyoruz, aynı ateşin etrafında kenetleniyoruz" şeklinde konuştu.

"Birlik ve beraberliğimizi daha da perçinleyeceğiz" diyen Koru, "Bizi üzmeye çalışanları sevindirmeyeceğiz. Kardeşlik bağlarımızı tazeleyecek, birlik, beraberlik ve dayanışma ruhumuzu daha da canlandıracağız" dedi.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov, terör saldırılarını şiddetle kınadıklarını belirterek, "Şu an yüzlerce ailenin yüreği sevdiklerini kaybetmiş olmanın acısıyla yanıyor. Böyle bir zamanda eğlenmek elbette mümkün değildir. Nitekim etkinliğin amacı eğlenmek değildir. Tüm dünya karşılıklı hoşgörünüze, barışın, kardeşliğin önemine bir kez daha katılmaktadır. Nevruz insanın doğa ile ilişkisini ortaya koyan birleştirici, yakınlaştırıcı bir bayramdır" ifadelerini kullandı.


Haber Resimleri