Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Nevzat Şimşek, Turan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rahman Alşanov’u ziyaret etti

12 Nisan 2016 tarihinde Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Nevzat Şimşek Turan Üniversitesi Rektörü ve Kazakistan Cumhuriyeti Yüksek Öğretim Kurumları Derneğinin Başkanı Prof. Dr. Rahman Alşanov ile görüşmede bulundu. Görüşme esnasında Doç. Dr. Nevzat Şimşek enstitünün Ahmet Yesevi Üniversitesi'nin şubesi olduğunu ve üniversitenin misyonu ve vizyonu çerçevesinde faaliyette bulunduğunu, bu doğrultuda genel olarak Avrasya bölgesine yönelik, özel olarak Türk dili konuşan devlet ile topluluklarla ilgili bilimsel araştırmaları yaparak, bu alandaki çeşitli etkinliklere devam edildiğini dile getirdi ve yapılan etkinliklerle ilgili bilgiler verdi. Ayrıca sempozyumların, kongrelerin ve seminerlerin düzenlendiğini ve her hafta Avrasya bölgesindeki güncel konuların seçilerek üç dilde yayınlanan e-bültenler başta olmak üzere çeşitli yayınlar yapıldığının altını çizdi. Doç. Dr. Nevzat Şimşek görüşme sonunda ileride düzenlenecek etkinliklerle ilgili bilgi vererek, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı tarafından yayımlanan "Ahmet Yesevi" kitabını takdim etti.

Turan Üniversitesi Rektörü ve Kazakistan Cumhuriyeti Yüksek Öğretim Kurumları Derneğinin Başkanı Prof. Dr. Rahman Alşanov ise görüşmede ikili işbirliğini geliştirmekten duyduğu memnuniyetini vurgulayarak, üniversitenin ve derneğin faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. Avrasya Araştırmalar Enstitüsü ile ortak etkinlikler düzenlemeye açık olduğunu ve bu doğrultuda iki kurumun akademisyenleri ile uzmanlarının birbirleriyle tanışarak, bilimsel araştırma alanlarında ortak proje ve çalışmaların hazırlamasının gerektiğine değindi.