V. Uluslararası Bilim Kültür ve Spor Kongresi'nin Kapanış Programı Yapıldı

Kongrenin kapanış programından önce Ahmet Yesevi Üniversitesi'nin Botanik Bahçesinde fidan dikim faaliyeti gerçekleştiren ve akabinde Kültür Merkezinde bulunan Arkeoloji Müzesini ziyaret eden Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Nursoy daha sonra kongrenin kapanış programına geçtiler.

13-15 Nisan 2016 tarihleri arasında Ahmet Yesevi Üniversitesi'nde gerçekleştirilen "V. Uluslararası Bilim Kültür ve Spor Kongresi"nin kapanış programı, Ahmet Yesevi Üniversitesi'nin Türkistan yerleşkesinde bulunan Kültür Merkezi'nde yapıldı. Kongrenin kapanış konuşmalarını Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, TÜBİTAK Başkan Danışmanı Prof. Dr. Fahrettin Göktaş ile İdareci ve Bürokratlar Derneği Başkanı Yücel Can yaptı.

Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, konuşmasında; Peygamber aşığı Hoca Ahmed Yesevi'nin, Hz. Muhammed Mustafa (sav) efendimizin yolunu felsefe edindiğini ve bu anlayışla 99 bin öğrenciyi bir kilimi işler gibi ilmik ilmik işleyip yetiştirdikten sonra Anadolu'ya gönderdiğini söyledi. Bu 99 bin öğrencinin Alperen olup, Anadolu ve Balkanlarda Yunus Emreler, Mevlana Celâleddin-i Rûmîler, Sarı Saltuklar, Gül Babalar ve Demirci Babaların neşv-ü nemâ bulmasına vesile olduğunu da belirtti. 850 yıl sonra pek çok yöneticinin unutulduğunu ama Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin felsefesi ve Dîvân-ı Hikmetleriyle ve de Yesevîlik ruhuyla hâlâ yaşadığını belirten Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız,  bugün 73 yıllık hayatına yüzyılı aşan hizmetleri sığdıran Hoca Ahmed Yesevî Hazretlerinden alınacak en önemli dersin, vakti iyi kullanmak olduğunu söyledi. Konuşmasını; Dîvân-ı Hikmet'ten "Bismillah deyip beyan ederek hikmet söyleyip / Taleb edenlere inci, cevher saçtım ben işte" hikmeti ile  sürdüren Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, son olarak Ne mutlu vaktini değerli kılabilen çağdaş Alperenlere! Sözüyle tamamladı.

Ardından söz alan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek; Anadolu ile Türk-İslam Kültür ve Medeniyetinin mayasının eski adıyla Yesi bugünkü adıyla Türkistan olan bu topraklarda çalındığını dile getirdi. Hoca Ahmet Yesevi Hazretlerinin türbesinin ve Türkistan şehrinin şartlar ne olursa olsun insanın içine bir inşirah verdiğini de sözlerine ekledi.

Daha sonra konuşmasını yapan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan sözlerine, her yıl 21 Mart'ta kutlanan Nevruz Programını "V. Uluslararası Bilim Kültür ve Spor Kongresi" dolayısıyla 15 Nisan tarihine erteleyen Ahmet Yesevi Üniversitesi'ne göstermiş olduğu bu hassasiyetten ötürü teşekkür ederek başladı. Kongreye bildirileriyle katılan akademisyenlere de teşekkür eden Prof. Dr. Kaplan, bu tip organizasyon ve hizmetlerin devamını diledi.

TÜBİTAK Başkan Danışmanı Prof. Dr. Fahrettin Göktaş ise; kongre boyunca sunulan bildirilerin bilim, kültür ve spor alanlarında çığır açacak yeni oluşumlara vesile olacağına inandığını belirtti. Türk Dünyasının Ahmet Yesevi Üniversitesi gibi ortak bir platformda yükseldiğini görmekten duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Son olarak söz alan İdareci ve Bürokratlar Birliği Başkanı Yücel Can, bugün beşincisi tamamlanan bu kongrede birden beşe kadar emeği geçen herkese teşekkür etti. Bu vesileyle de Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız'a da teşekkür eden Can, Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız'a ithafen söylediği "Baktığınız zaman sizi rahatlatan, konuştuğu zaman sizi ferahlatan kişilerle teşrîk-i mesâînizi sürdürün" hadis-i şerifiyle sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından Uluslararası Bilim Kültür ve Spor Derneği tarafından belirlenen 2016 yılının bilim, kültür ve spor ödülleri bu yıl Prof. Dr. Ahmet Hamdi Turgut adına sahiplerine takdim edildi. "V. Uluslararası Bilim Kültür ve Spor Kongresi" vesilesiyle eğitim ve gönül insanı, hizmet eri, Prof. Dr. Merhum Ahmet Hamdi Turgut da bir tanıtım filmiyle anıldı.

2016 yılının Bilim Ödülü, Doç. Dr. Veysel Küçük tarafından YÖK ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek'e verildi.

2016 yılının Kültür Ödülü, Uluslararası Bilim, Kültür ve Spor Derneği Başkan Yardımcısı Murat Kul tarafından, kültürel katkı ve hizmetlerinden dolayı Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan'a verildi.

2016 yılının spor ödülü ise, Uluslararası Bilim Kültür ve Spor Derneği Başkanı Doç. Dr. Taner Bozkuş tarafından, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve aynı zamanda Bocce, Bowling ve Dart Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Herkes İçin Spor Federasyonu (HİS) Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız'a verildi.

"V. Uluslararası Bilim Kültür ve Spor Kongresi", kongrede sunulan en başarılı bildirilerin sahiplerine verilen ödüllerin ardından sona erdi.


Haber Resimleri