Ahmet Yesevi Üniversitesinde Bahar Şenlikleri ve Türk Dünyası Gençlik Festivali

Ahmet Yesevi Üniversitesinde ilk defa gerçekleştirilen ve üç gün sürecek olan "Ahmet Yesevi Üniversitesi Bahar Şenlikleri Türk Dünyası Gençlik Festivali"nin açılış konuşmalarını Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bakıtcan Muhammedjanov yaptı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız konuşmasında, bu yıl ilki gerçekleştirilen "Ahmet Yesevi Üniversitesi Bahar Şenlikleri Türk Dünyası Gençlik Festivali" organizasyonunun bundan sonraki yıllarda da devam edip geleneksel hale gelerek Türk Dünyasından farklı renklerin ve seslerin birleşme noktası olmasını temenni ettiğini dile getirdi. Daha sonra söz alan Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Türk Dünyasının farklı coğrafyalarından gelen öğrencilerimiz, "Ahmet Yesevi Üniversitesi Bahar Şenlikleri Türk Dünyası Gençlik Festivali" programıyla aynı sesin, aynı neşenin ve aynı sevincin birlikteliğinin mekânı olarak Ahmet Yesevi Üniversitesi'ni ortaya koymuştur. Bu sebeple de, bu tarz şenlik ve festivalleri hakettiğini de göstermiştir dedi. Ardından söz alan Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bakıtcan Muhammedjanov, bu yıl ilki düzenlenen bahar şenliği festivalinin herkese kutlu olmasını dileyerek, bu coşkunun gelecek yıllara da ve hatta nesillere de ulaşmasını temenni etti.

Açılış konuşmalarının akabinde sahne alan Ahmet Yesevi Üniversitesi öğrencileri; müzik ve folklor gösterileriyle "Ahmet Yesevi Üniversitesi Bahar Şenlikleri Türk Dünyası Gençlik Festivali"nin açılış programını renklendirdiler.

Yine Bahar Şenlikleri ve Gençlik Festivali çerçevesinde bir de fakülteler arası mini bilgi yarışması gerçekleştirildi. Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin hayatı, tasavvufi geleneği ve Divan-ı Hikmet alanında yapılan bilgi yarışmasını, Tıp Fakültesi öğrencileri kazandı.


Haber Resimleri