Ahmet Yesevi Üniversitesinde "Hoca Ahmed Yesevi'yi Anlamak" Konferansı

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, "Hoca Ahmed Yesevi'yi Anlamak" konulu bir konferans verdi. "Ahmet Yesevi Üniversitesi Bahar Şenlikleri Türk Dünyası Gençlik Festivali" çerçevesinde 18 Nisan 2016 Pazartesi günü saat 14.30'da Kültür Merkezi büyük salonda gerçekleştirilen konferansa hoca ve öğrencilerden ilgi oldukça yoğundu.

Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız konferansa Hoca Ahmed Yesevi'nin Divan-ı Hikmet adlı eserinden bir hikmetle başladı.

 "Bismillah deyip beyan ederek hikmet söyleyip / Talep edenlere inci cevher saçtım ben işte. / Riyazeti sıkı çekip, kanlar yutup / 'İkinci defter' sözlerini açtım ben işte."

Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız daha sonra Hoca Ahmed Yesevi'nin hayatını, ders aldığı hocalarını ve kısaca nasıl bir yaşam sürdüğünü anlattı. Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin yetiştirdiği 99 bin talebe ile Türk Dünyası üzerindeki tesiri hakkında bilgi veren Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Hoca Ahmed Yesevi'nin başta Divan-ı Hikmet olmak üzere eserleri ve türbesi ile türbenin içinde bulunan "Tay Kazan" hakkında da bilgi verdi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi'nin Türkiye, Kazakistan ve Türk Dünyası üzerine gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği çalışmalarla ilgili de bilgi veren Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, UNESCO tarafından dilimizin ve kültürümüzün gelişmesine, zenginleşmesine çok önemli katkılarda bulunan büyük fikir adamı ve gönül eri Hoca Ahmed Yesevi'nin ölümünün 850. yıldönümü vesilesiyle 2016 yılı "Hoca Ahmet Yesevi Yılı" olarak ilan edilmesi kapsamında bu yıl içerisinde gerçekleştirmeyi planladıkları faaliyetleri de anlattı. Bu kapsamda Ahmet Yesevi Üniversitesi ailesi olarak bizlere de büyük görevler düştüğünü belirten Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, sözlerini teşekkürlerini ifade ederek tamamladı.


Haber Resimleri