Ahmet Yesevi Üniversitesinden Burslu ve Ücretsiz Eğitim Ödüllü Bilgi Yarışması

Kazakistan Bilim ve Eğitim Bakanlığı ile Ahmet Yesevi Üniversitesinin organizasyonuyla Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türkistan yerleşkesinde bulunan Kültür Merkezi'nde Kazakistan'ın dört bir tarafından gelen üniversite adaylarının katıldığı bir bilgi yarışması gerçekleştirildi.

Kazakistan Cumhuriyeti'nin 25. Yılı, Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin ölümünün 850. Yılı ve 2016 yılının UNESCO tarafından Hoca Ahmed Yesevi Yılı ilan edilmesi münasebetleriyle Ahmet Yesevi Üniversitesinde yapılan yarışma programı üç gün sürdü.

Kazakistan genelinde belirli elemelerden geçerek Ahmet Yesevi Üniversitesindeki yarışmaya katılan öğrencilere Genel Din Bilgisi, Hoca Ahmed Yesevi'nin Hayatı, Sanatı, Eserleri ve Felsefesi gibi alanlarda sorular soruldu. 21-23 Nisan 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen yarışma programı için Türkistan'da bulunan yarışmacılar, Hoca Ahmed Yesevi Türbesi başta olmak üzere pek çok dini, tarihi, kültürel ve turistik mekânı da ziyaret etti.

52 öğrencinin, 25 hocanın kontrolünde yürütülen yarışma çerçevesinde katılım gösteren öğrenci ve hocalara çeşitli para ödülleri takdim edildi.

Prof. Dr. İdris Şengül, Prof. Dr. Dosay Kenjetayev, Doç. Dr. Z. Jandarbek, Doç. Dr. Aynur Abdrasilkızı, Doç. Dr. Muzaffer Tan, Doç. Dr. Karatışkanova Kımbat Rahmetkızı, Bilim Uzmanı Madi Abzelbekulı  ve Dr. Jahangir Nurmatov'dan oluşan jürinin yazılı ve sözlü sınavları değerlendirmesinin ardından birinciliği, ikinciliği ve üçüncülüğü ikişer kişi olarak paylaşan 6 öğrenciye hem para hem de Ahmet Yesevi Üniversitesinde burslu okuma ödülü verilirken sonraki 10 öğrenciye de para ödülünün yanı sıra Ahmet Yesevi Üniversitesinde ücretsiz eğitim ödülü verildi.

Ödüller Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış tarafından törenle sahiplerine takdim edildi.


Haber Resimleri