Ahmet Yesevi Üniversitesinde "Türk Dünyası Ortak Mirasları " Konferansı Yapıldı

Ahmet Yesevi Üniversitesinde "Türk Dünyası Ortak Mirasları (Hoca Ahmed Yesevi - Yusuf Balasagun - Mahmud Kaşgari)" Konferansı Yapıldı.

Kırgızistan Cumhuriyeti'nden gelen Milli İlimler Akademisi Başkan Yardımcısı, Prof. Dr. Akmataliyev Abdıldajan Amanturoviç, Cengiz Aytmatov Dil ve Edebiyat Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Kadırmanbetova Aynura Kümünova ve beraberindeki heyet konferans öncesi Ahmet Yesevi Üniversitesi Kütüphanesi ile Kültür Merkezi Türk Tarih Müzesini gezdi. Buralarda yetkililerden bilgiler alan heyet, hatıra defterini de imzaladıktan sonra konferansa geçti.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Kültür Merkezi toplantı ve konferans salonunda 4 Mayıs 2016 Çarşamba günü saat 15.00'de gerçekleştirilen "Türk Dünyası Ortak Mirasları (Hoca Ahmed Yesevi - Yusuf Balasagun - Mahmud Kaşgari)" konferansının açılış konuşmasını Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış yaptı. Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış konuşmasında; Türk Dünyasının ortak değerlerinin büyük bir ciddiyet ve hassasiyetle araştırılmasının sadece Türk - İslam Dünyası değil, tüm insanlık için bir gereklilik olduğunu dile getirdi. Bu araştırmalar için sarfedilen gayretin yanı sıra tanıtımın da elzem olduğunu belirten Rektör Vekili Prof. Dr. Kutalmış, bu çerçevede UNESCO tarafından 2016 yılının Hoca Ahmed Yesevi Yılı ilan edilmesi ve akabinde gerçekleştirilen faaliyetlerden de bahsetti. Ardından söz alan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bakıtcan Muhammedjanov, Ahmet Yesevi Üniversitesi'nin Türk Dünyasındaki yeri ve önemi hakkında bilgiler verdi.

Konuşmalardan sonra Kırgızistan Cumhuriyeti Milli İlimler Akademisi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Akmataliyev Abdıldajan Amanturoviç, Cengiz Aytmatov Dil ve Edebiyat Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Kadırmanbetova Aynura Kümünova ile öğretim görevlileri Turgunbayeva Jıldız Jusupova ve Jakıpbekova Ayida Dıykanova'nın birlikte gerçekleştirdikleri "Türk Dünyası Ortak Mirasları (Hoca Ahmed Yesevi - Yusuf Balasagun - Mahmud Kaşgari)" adlı konferans yaklaşık iki saat sürdü.

Konferansın ardından Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış tarafından Kırgızistan Cumhuriyeti Milli İlimler Akademisi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Akmataliyev Abdıldajan Amanturoviç ve beraberindeki konuklara hediyeleri takdim edildi. Daha sonra Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bakıtcan Muhammedjanov, Kırgızistan Cumhuriyeti Milli İlimler Akademisi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Akmataliyev Abdıldajan Amanturoviç ve beraberindeki heyet öğrencilerle bir hatıra fotoğrafı çektirdi.


Haber Resimleri