Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı gazetecilerle kahvaltıda buluştu

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, UNESCO 2016 Hoca Ahmet Yesevi Yılı etkinlerinin anlatıldığı basın toplantısında gazetecilerle kahvaltıda buluştu.

Prof. Dr. Musa Yıldız, basın toplantısında, yaptıkları girişimler sonucunda 2016'nın "UNESCO Hoca Ahmet Yesevi Yılı" ilan edildiğini hatırlattı. Ahmet Yesevi Üniversitesinin 1991'de Türk dünyasında Hoca Ahmet Yesevi'nin felsefesine uygun nesiller, yöneticiler yetiştirmek amacıyla kurulduğunu belirten Yıldız, üniversitenin kuruluşunun, Türk cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını ilan edişinin 25'inci yıl dönümüne rastladığını anımsattı. Prof. Dr. Musa Yıldız, "Hem üniversitemizin hem de Türk cumhuriyetlerinin bağımsızlıkları ebedi olsun." dedi.

Bu yılı dolu dolu geçirmek ve bundan sonraki yıllarda da Hoca Ahmet Yesevi'yi tanıtmaya devam etmek istediklerini vurgulayan Yıldız, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in üniversiteye çok önem verdiğine dikkati çekti.

Prof. Dr. Musa Yıldız, Nazarbayev'in, Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyinin 5. Liderler Zirvesi'nde Ahmet Yesevi Üniversitesini, Türk dünyasının ortak üniversitesi yapma teklifinde bulunduğunu hatırlatarak, toplantıya katılan liderlerin de desteğiyle üniversitenin, "Türk dünyası ortak üniversitesi" kabul edildiğini kaydetti.

"Hoca Ahmet Yesevi felsefesini yaymak, 'Türk dünyasında birlik, beraberlik için çalışacak nesiller yetiştirmek' demek. Biz de özellikle o nesilleri yetiştirmenin mayasını atan Hoca Ahmet Yesevi Hazretleri'ni Türk toplumuna tanıtmak istiyoruz." diyen Yıldız, ocak ayında "Divan-ı Hikmet" sohbetlerini başlattıklarını ve bu sohbetlerin devam edeceğini aktardı.

Bu yılın "UNESCO 2016 Hoca Ahmet Yesevi Yılı" ilan edilmesi dolayısıyla yapacakları etkinliklere ilişkin bilgi veren Yıldız, bu yıl 8 uluslararası kongre, sempozyum ve bilgi şöleni düzenleyeceklerini anlattı.

Prof. Dr. Musa Yıldız, sohbet havasında geçen kahvaltılı basın toplantısında Hoca Ahmet Yesevi'yi anlatan belgesel ve film çekilmesini planladıklarını vurgulayarak, yayın faaliyetlerine ağırlık verdiklerini söyledi.

Prof. Dr. Musa Yıldız, şöyle konuştu:

"Türkiye'de ilk defa, Hoca Ahmet Yesevi Hazretleri'nin şiirlerle insanlara İslam dinini öğrettiği Divan-ı Hikmet'ini yayınladık. Bu, Yesevi Hazretleri'nin manzum eseri, şiir tarzında eseri. Bu eserin mukaddimesi tarzında Fakirname'si var. Fakirname'sini de geçen hafta sempozyumumuzun ilk gününe yetiştirdik ve bilim adamlarına dağıttık. Bunun dışında Yesevi Hazretleri'nin iki Farsça eseri var, o eserlerini de en kısa zamanda yayınlayacağız."

Ahmed Yesevi Külliyatı oluşturmayı istediklerini belirten Yıldız, Hoca Ahmet Yesevi'nin eserlerinin kütüphanelerdeki yerini almasını istediklerini vurguladı. Prof. Dr. Musa Yıldız, ayrıca çocuklara yönelik Hoca Ahmet Yesevi hikaye kitabı hazırladıkları bilgisini verdi.

Gazetecilerin, Hoca Ahmet Yesevi'nin hayatını konu alan filmde başrol oyuncusunun kim olacağını sorması üzerine Yıldız, 2 saatlik sinema filmi çekmeyi düşündüklerini, Hoca Ahmet Yesevi'yi anlatan filmde TRT'te yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisinin ekibiyle çalışmak istediklerini söyledi.


Haber Resimleri