Ahmet Yesevi Üniversitesinde "Kulbek Ergöbek ve Çağdaş Türkoloji" Konferansı

Ahmet Yesevi Üniversitesi Kültür Merkezi'nde 6 Mayıs 2016 Cuma günü, Ahmet Yesevi Üniversitesi Filoloji Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kulbek Ergöbek Sarsenulı'nın 63. yaş yıldönümü ile yazarlığının 40. yılı münasebetiyle "Kulbek Ergöbek ve Çağdaş Türkoloji" adlı geniş katılımlı ve uluslararası bir konferans gerçekleştirildi.

"Kulbek Ergöbek ve Çağdaş Türkoloji" adlı konferans için başta Kazakistan olmak üzere, Kırgızistan, Tataristan ve Başkurtistan gibi Türk Dünyasının pek çok memleketinden Türkologlar bir araya geldi.

Yaklaşık dört saat süren "Kulbek Ergöbek ve Çağdaş Türkoloji" adlı konferansın açılış konuşmasını Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış yaptı. Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış konuşmasına, Prof. Dr. Kulbek Ergöbek Sarsenulı'nın 63. yaş günü ve Türkoloji ile geçen 40. yılını kutlayarak başladı. Ömrü Türkolojiye hizmet etmekle geçmiş ve modern Türkolojinin mimarlığını yapmış Türkologlara da teşekkürlerini sunan Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak 25 yıldır sürmekte olan Türkoloji faaliyetlerinin ve hizmetlerinin bundan sonra da artarak devam edeceğini dile getirdi. Ardından sırasıyla söz alan Kırgızistan Cumhuriyeti Milli İlimler Akademisi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Akmataliyev Abdıldajan Amanturoviç, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsenbay Kaseyinov, Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali, Egemen Kazakistan Gazetesi'nden E.S. Kıdır, Türkistan Valisi A.Ş. Öserbayev ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Taljan Perdeşulı Raimberdiyev, Prof. Dr. Kulbek Ergöbek Sarsenulı'ya sundukları kutlama mesajları ve katılımcılar için gerçekleştirdikleri eser tanıtımlarından sonra hediyelerini takdim ettiler.

Program, Beysembay Kenjebayulı Türk Dünyası Müzesi ile Türk Dilli Halklar Kütüphanesi'nin açılışlarıyla devam etti. Beysembay Kenjebayulı Türk Dünyası Müzesi ile Türk Dilli Halklar Kütüphanesi'nde gerçekleşen açılışın ve incelemelerin ardından heyet, Türkistan Valisi A.Ş. Öserbayev tarafından Türkistan'da bulunan Üç Konır Restoran'da verilen akşam yemeğine katıldı. Yemeğin ardından çektirilen hatıra fotoğraflarıyla program sona erdi.


Haber Resimleri