Zile’de Hoca Ahmet Yesevi'yi Anma Konferansı

Zile Kaymakamlığı tarafından, "UNESCO 2016 Hoca Ahmed Yesevi Yılı" dolayısıyla konferans düzenlendi. Zile Saray sinema salonundaki konferansa, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız konuşmacı olarak katıldı.

Konferansa Zile Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, Ahmet Yesevi Üniversitesi TÜRTEP Başkanı Prof. Dr. Halil İbrahim Bülbül, Ak Parti İl Başkanı Metin Polat, Ak Parti İlçe Başkanı Muhammet Akif Seçkin, daire amirleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Programın konuşma yapan Belediye Başkanı Lütfi Vidinel; “Asrısaadet insanlarının ışığını bize yansıtan Hoca Ahmet Yesevi’yi çok iyi anlamamız gerekiyor. Hocam Ahmet Yesevi’nin yaktığı Türk İslam ateşini aziz milletimiz hiç söndürmedi. 850 yıl sonra dualarımızla, bize verdiği manevi enerjiyi daha iyi anlayacağız.” dedi.

Kaymakam Erdoğan Turan Ermiş’te yaptığı konuşmasında; “Ahmed Yesevi'nin vefatının 850. Yıl dönümü dolayısıyla Ahmed Yesevi Üniversitesi ve hükümetimizin gayretleri sonucu UNESCO tarafından bu yıl Ahmet Yesevi yılı ilan edildi. Ahmet Yeseviye bağlı 400 yakın gönül eri Tokat’ta yaşamış Tokat’ta ilim irfan dağıtmıştır. 40 gönül eri de Zile’de yaşamıştır. Bizler sadece 75 milyonluk coğrafyadan sorumlu değiliz 1 buçuk milyar İslam coğrafyası Türk toplumundan Anadolu coğrafyasından tekrar lokomotif olmasını, tekrar dünyaya ilim irfan dağıtmasını bekliyor.” dedi.

Prof. Dr. Musa Yıldız da konuşmasında Hoca Ahmed Yesevi'nin hayatını, ders aldığı hocalarını ve kısaca nasıl bir yaşam sürdüğünü anlattı. Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin yetiştirdiği 99 bin talebe ile Türk Dünyası üzerindeki tesiri hakkında bilgi verdi.

Konferansın sonunda Kaymakam Erdoğan Turan Ermiş ve Belediye Başkanı Lütfi Vidinel günün anısına Prof. Dr. Musa Yıldız plaket takdim ederken Prof. Dr. Musa Yıldız’da Ahmet Yesevi Üniversitesi Yayınlarından ‘Divan-ı Hikmet’ kitabını hediye etti.


Haber Resimleri