Iğdır’da Hoca Ahmed Yesevi Konferansı yapıldı

Iğdır Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından davet edilen Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız,  Iğdır’da ‘’Hoca Ahmed Yesevi’yi anlamak’’ isimli bir konferans verdi. Iğdır Kültür Merkezinde yapılan Konferansa Iğdır valisi Davut Haner, Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Iğdır Üniversitesi Rektör İ. Hakkı Yılmaz, Özel idare Genel Sekreteri Ferhat Akkuş, Telekom Müdürü İzzettin Doğan ve vatandaşlar katıldı.

Konferans öncesi Iğdır Valisi Davut Haner, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’a bir plaket verdi. Musa Yıldız da Vali Davut Haner’e  Ahmet Yesevi’nin ‘Divan-ı Hikmet’ eserini hediye etti.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, konferansta şunları söyledi: ‘’Ahmet Yesevi’nin soyu Hz. Ali’ye kadar uzanmaktadır. Bugün dünya da ne kadar Türk ve Müslüman varsa Ahmet Yesevi’nin öğrencileri felsefesi sayesinde gerçekleşmiştir. İslamiyet hoşgörü dinidir ve İslamiyet’te zorlama yoktur. Ahmet Yesevi sayesinde Türkler arasında İslamiyet hızla yayılmıştır.”

Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız daha sonra Hoca Ahmed Yesevi’nin hayatını, ders aldığı hocalarını ve kısaca nasıl bir yaşam sürdüğünü anlattı. Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin yetiştirdiği 99 bin talebe ile Türk Dünyası üzerindeki tesiri hakkında bilgi veren Yıldız, Hoca Ahmed Yesevi’nin başta Divan-ı Hikmet olmak üzere eserleri ve türbesi ile türbenin içinde bulunan "Tay Kazan" hakkında da bilgi verdi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin Türkiye, Kazakistan ve Türk Dünyası üzerine gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği çalışmalarla ilgili de bilgi aktaran Yıldız, UNESCO tarafından dilimizin ve kültürümüzün gelişmesine, zenginleşmesine çok önemli katkılarda bulunan büyük fikir adamı ve gönül eri Hoca Ahmed Yesevi’nin ölümünün 850. yıldönümü vesilesiyle 2016 yılı "Hoca Ahmet Yesevi Yılı" olarak ilan edilmesi kapsamında bu yıl içerisinde gerçekleştirmeyi planladıkları faaliyetleri anlattı. Iğdır valiliğinin Tuzluca İlçesinde İmam Hatip Ortaokuluna Ahmet Yesevi adını verdiğini belirterek Iğdır Valiliğine teşekkür etti.


Haber Resimleri