Ahmet Yesevi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğrencilerine tarihi mekânlarda uygulama

Ahmet Yesevi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. İdris Şengül'ün 26 Mayıs 2016 Perşembe günü ikincisini hazırlayıp organize ettiği programla İlahiyat Fakültesi'nin 3. ve 4. sınıf öğrencileri mesleki uygulama kapsamında Türkistan ve çevresinde bir dizi farkındalık ziyaretleri gerçekleştirdi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörlüğü tarafından da desteklenen mesleki uygulama programı çerçevesinde öğrenciler, Prof. Dr. İdris Şengül'ün rehberliğinde Hoca Ahmed Yesevi Türbesi başta olmak üzere, Hoca Ahmed Yesevi'nin kızı Gevher Ana Türbesi, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yaptırılan Hoca Ahmed Yesevi Camii ve tarihi Karnak Medresesi'ne farkındalık maksatlı oldukça faydalı geçen inceleme ziyaretlerinde bulundular.

Ziyaretler sırasında Prof. Dr. İdris Şengül tarafından pek çok tarihi ve dini konuda alanlarıyla ilgili bilgilendirilen öğrencilerde, ziyaret edilen dini ve tarihi mekanlarla alakalı bir farkındalık da oluşturulmuş oldu. Gidilen mekanlarda Kur'an-ı Kerim okunup duâlar edilirken, Hoca Ahmed Yesevi Camii'nde namaz da kılındı.  

 Program, Türkistan'da bulunan Şayhane Davlet'de, Prof. Dr. İdris Şengül tarafından öğrencilere ikram edilen yemek ve sonrasında edilen duâlarla sona erdi.

Programla ilgili açıklama yapan Ahmet Yesevi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. İdris Şengül, bu tarz ziyaretlerin ve aktivitelerin yine bu minvalde devam edeceğini belirtti. Bu programlar sayesinde öğrencilerimizin dini ve kültürel mekânlara olan ilgisi ve hassasiyetinin arttığını dile getiren Prof. Dr. İdris Şengül, bu programların uygulanmasındaki ilgi, alaka ve desteklerini esirgemeyen Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı ve Rektörlüğüne de teşekkürlerini arz etti.


Haber Resimleri