“Gönül Kervanı” Almatı’da

04-05 Haziran 2016 tarihleri arasında Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından organize edilen “Gönül Kervanı” adlı proje çerçevesinde Türkiye’den gazeteciler, sanatçılar, akademisyenler, televizyoncular gibi alanında uzman birçok önemli isim Türkistan’ın ardından Almatı şehrinde bir dizi ziyaret ve temaslarda bulundular.

Türkiye ile Kazakistan arasındaki ortak tarih, kültür, eğitim gibi konularda ilişkilerin geliştirilmesi ve zenginleştirilmesine katkı sağlamak için “Gönül Kervanı” heyeti 4 Haziran 2016 tarihinde devlet kanalı olan “Kazakistan” televizyonu ve Türkiye Cumhuriyeti Almatı Başkonsolosluğunu ziyaret ettiler.

“Gönül Kervanı” heyetinde Leyla İpekçi, Fadime Özkan ve Ekrem Kaftan gibi gazetecilerin yanı sıra Prof. Dr. Ahmet Güner Sayar,  Prof. Dr. Mehmet Akkuş, Doç. Dr. Haşim Şahin, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Tatçı, Dr. Önder Özsoy gibi akademisyenler katılmıştır. Yazarlardan ise Ömer Tuğrul İnançer, Sadık Yılmaz, Ahmet Turgut , Sadık Yalsızuçanlar ile sanatçı ve sinemacılar Yrd. Doç. Dr. Timuçin Çevikoğlu, TRT Müzik kanalı koordinatörü Dr. Süleyman Bektaş, Taşkın Savaş, Tülay Gürses; oyuncu Gökhan Atalay ve eşi ; TİKA Daire Başkanı Zülküf Oruç, Özge Gürses, Dr. Ebru  Tatçı ve yer almışlardır.

Yukarıda isimleri belirtilen kişilerden oluşan “Gönül Kervanı” ekibi “Kazakistan” Devlet Kanalına yapmış oldukları ziyaret çerçevesinde “Kazakistan” Devlet Kanalı Yönetim Kurulu Danışmanı Nurtileu İmangaliulı İmangaliev, “Kazakistan” Devlet Kanalı Başkan Yardımcısı Saule Janibekkızı Jirenşina, “Medeniyet” Kanalının eski Direktörü Sagatbek Kaliev ve “Kazakistan” Devlet Kanalının diğer temsilcileri ile görüşmüşlerdir. Görüşme sırasında taraflar Kazakistan ve Türkiye arasında medya alanında işbirliği üzerinde tartışmışlar ve Hoca Ahmet Yesevi'nin Vefatının 850. Yıldönümü Anısına gerçekleştirdikleri faaliyetler hakkında bilgiler vermişlerdir.

“Gönül Kervanı” heyeti ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Almatı Türkiye Başkonsolosluğuna bir nezaket ziyareti gerçekleştirmiştir. Görüşmeden sonra Başkonsoloslukça tertiplenen akşam yemeğine katılmışlardır.

5 Haziran 2016 tarihinde program kapsamında “Gönül Kervanı” heyeti, Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsünü ziyaret ettti. Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr. Aidarbek Amirbek Avrasya Araştırma Enstitüsünü tanıtan bir sunum yapmıştır. Sunumda enstitünün Ahmet Yesevi Üniversitesinin misyonu ve vizyonu çerçevesinde faaliyette bulunulduğunu ve bu doğrultuda enstitü amacının, genelde Balkanlardan Moğolistan’a kadar uzanan bir alanı kapsayan Avrasya bölgesi üzerine, özelde ise bölgede yoğun olarak yaşayan Türk Dili konuşan Devlet ve Topluluklara ilişkin disiplinler arası özgün bilimsel araştırmalar yapmak, bu alandaki projeleri planlamak, desteklemek, bölgenin tarihî ve kültürel mirasının korunmasına, bölgesel barışın ve işbirliğinin geliştirilmesine katkıda bulunmak olduğu belirtilerek stratejik önerilerle politika ve iş çevrelerine katkı sağlamak olduğuna vurgu yapıldı. Ayrıca enstitünün düzenlediği sempozyumlar, kongreler ve seminerler dâhil olmak üzere, günümüze kadar yapılan etkinlikler ile her hafta Avrasya bölgesindeki güncel konuların seçilerek üç dilde yayınlanan e-bültenler başta olmak üzere çeşitli yayınlar hakkında bilgiler verildi. Sunum sonrası Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Nevzat Şimşek Avrasya Araştırma Enstitüsünün bilimsel araştırmalar yapmak amacında olduklarını ve bu çerçevede yaptıkları faaliyetlerde özellikle Kazakistan’a, Kazakistan-Türkiye ilişkilerine ve Avrasya bölgesindeki ülkelerin arasındaki ilişkilere faydalı olunmasına dikkat ettiklerini bildirdi. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Astana Program Koordinatörü Mehmet Bodur’un konuşması ile tanıtım programı sona erdi.

Görüşme ardından “Gönül Kervanı” heyeti sosyal tur kapsamında Almatı’nın en yüksek bölgesi Köktepe’yi ziyaret ederek ve Tanrı Dağları eteklerinde bulunan Kazak çadırında geleneksel yemekleri tatmışlar ve Almatı ziyaretinden duydukları memnuniyeti ifade etmişlerdir.


Haber Resimleri