Kastamonu Araç’ta Hoca Ahmet Yesevi konferansı yapıldı

UNESCO 2016 Hoca Ahmed Yesevi Yılı kapsamında Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı tarafından, Türkiye’de Hoca Ahmet Yesevi’nin adını taşıyan ilk, orta ve lise düzeyindeki okullarda Ahmed Yesevi’nin hayatı, eserleri, menkıbeleri ve hikmetlerinin konu edildiği “Hoca Ahmed Yesevi” konferanslarına Ankara, Eskişehir, Karaman, Kırıkkale, Niğde, Konya, Afyon, Yozgat, Tokat ve Iğdır’dan sonra Kastamonu Araç’ta devam edildi.

Kastamonu Araç kültür ve İş merkezi belediye konferans salonunda gerçekleştirilen konferansın konuşmacısı Karabük Üniversitesinden Doç. Dr. Nadirhan Hasan oldu. Doç. Dr. Nadirhan Hasan konuşmasında Ahmed Yesevi’nin hayatından örnekler vererek, öğrencilere  “Ahmed Yesevî, İslâm’ın esaslarını, şer’i hükümleri ve tarikat âdâbını sade bir dille ve Halk Edebiyatı nazım şekilleriyle anlattığı manzumeler söylemiştir. “Hikmet” adı verilen bu manzumeler, dervişler vasıtasıyla en uzak Türk topluluklarına kadar ulaşmıştır. Hikmetler özellikle Türkler arasında bir düşünce birliğinin oluşmasına hizmet etmiştir’’ dedi.

Türk ve İslam Dünyasının manevi atmosferini derinden etkilemiş alim ve tasavvuf büyüğü Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatı, Türk ve İslam Dünyasına olan etkilerini konu alan konferansa, Araç Kaymakamı Veli Biçer, Belediye Başkanı Mustafa Ayanoğlu, İlçe Milli eğitim Müdürü Seyfettin Yıldırım, İlçe daire amirleri ile vatandaşlar ve öğrenciler katılım gösterdiler.

Konuşmacı Nadirhan Hasan’ın Hoca Ahmet Yesevi Konulu konferansının sona ermesi ardından İlçe Kaymakamı Veli Biçer ve Belediye Başkanı Mustafa Ayanoğlu Nadirhan Hasan’a günün anısına hediye takdim ettiler.

Ahmet Yesevi İlkokulu Müdürü Dilek Kaynar Ergünay, başta Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız olmak üzere, Karabük Üniversitesinden Doç. Dr. Nadirhan Hasan’a, okul yönetimine ve konferansın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Etkinlikte ayrıca Ahmet Yesevi Üniversitesi ve TİKA işbirliği ile Ahmed Yesevi'nin adını taşıyan ilk ve orta dereceli okullara, içinde Ahmed Yesevi ile ilgili bugüne kadar yayımlanan kitapların yer aldığı "Ahmed Yesevi Kitaplığı" da hediye edildi.


Haber Resimleri