Nippon Vakfı ile Jatcafa Derneği Avrasya Araştırma Enstitüsünü ziyaret etti

 

Nippon Vakfı Yönetim Müdürü Yuji Mori ve Türk ve Japon Orta Asya Dostluk ve İşbirliği Derneği (Jatcafa) Yönetim Kurulu Başkanı Kyoko Vrboski Avrasya Araştırma Enstitüsü’nü ziyaret etti. Ziyaret sırasında Enstitü Müdürü Doç. Dr. Nevzat Şimşek enstitünün Ahmet Yesevi Üniversitesi’ne bağlı bir araştırma enstitüsü olduğunu ve bu doğrultuda genel olarak Avrasya bölgesine yönelik, özel olarak Türk dili konuşan devlet ile topluluklarla ilgili bilimsel araştırmaları yaparak, bu alandaki çeşitli etkinlikler düzenlendiğini belirtti ve daha sonrasında enstitü faaliyetleri hakkında ilgili bilgiler verildi.

Nippon Vakfı Yönetim Müdürü Yuji Mori vakıflarının yapı olarak özel bir vakıf olduğunu ama Japon hükümeti tarafından desteklendiğini ifade etmekle beraber 53 seneden beri faaliyette olduklarını ve eğitim ve halk sağlığı alanlarında Japonya’nın en büyük fon sağlama kuruluşlarından birisi olduklarını belirtti. Kendi vakıflarının Asya kıtasında özellikle Güney Asya bölgesindeki ülkelerde ensititülerin, üniversitelerin ve sivil toplum kuruluşlarının projelerini ilgi alanları çerçevesinde desteklediklerini ifade etti. Yuji Mori bugüne kadar Asya’da eğitim, Afrika’da tarım ve Latin Amerika’da insan kaynakları konularında projelere destek verdiklerini belirtti. Orta Asya’da da eğitim ve insan kaynakları konuları ağırlıklı olmak üzere değişik projelere destek verdiklerini ve bu kapsamda çeşitli kurumları ziyaret ettiklerini ifade etti.

Görüşme sırasında Japonya ve Orta Asya ilişkileri ile Orta Asya’daki güncel araştırma konuları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Nevzat Şimşek Avrasya bölgesi kapsamında akademik çalışmalar konusunda işbirliği yapılabileceğini belirterek  Nippon Vakfı Yönetim Müdürü Yuji Mori’ye ve Jatcafa Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kyoko Vrboski’ye Avrasya Araştırma Enstitü’sünü ziyaret ettikleri için teşekkür etti.


Haber Resimleri