Ahmet Yesevi Üniversitesinde "Üniversiteli Gençler Yaz Okulu''

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı ile Rektörlüğü tarafından bu yaz ikincisi ve geniş çaplı olarak organize edilen "Üniversiteli Gençler Yaz Okulu" adlı programla Ankara, İstanbul, İzmir, Sivas, Astana, Almatı ve Karagandı gibi şehirler başta olmak üzere Türk Dünyasının pek çok farklı coğrafyalarından genç eğitimciler Kazakistan'ın Türkistan şehrinde bulunan Ahmet Yesevi Üniversitesi'nde buluştu.

Ahmet Yesevi Üniversitesi'nde 21 Haziran - 21 Temmuz 2016 tarihleri arasında 1 ay olarak gerçekleştirilecek "Üniversiteli Gençler Yaz Okulu" adlı organizasyonla Türk Dünyası'ndan gelen genç eğitimciler; Türkiye Türkçesi, Kazak Türkçesi, Özbek Türkçesi, Rusça, Türkoloji, tarih, kültür, edebiyat, coğrafya ve Türk Dünyası'nın büyük şahsiyetleri hakkında eğitim ve öğretim görmekle beraber görsel hafızalarını zenginleştirici tarihi ve kültürel mekânlara da geziler yapacak.

"Üniversiteli Gençler Yaz Okulu" organizasyonunun ilk günü olan 22 Haziran 2016 Çarşamba günü yapılan Türkoloji derslerinin ardından öğrenciler, Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Süleyman Doğan tarafından verilen "Mevlânâ'dan Pedagojik Telkinler" adlı konferansa katıldı.

23 Haziran 2016 Perşembe günü ise Türk Dünyası'nın genç eğitimcileri için "Üniversiteli Gençler Yaz Okulu" adlı organizasyonun açılış programı yapıldı. Ahmet Yesevi Üniversitesi Kültür Merkezi sinema ve tiyatro salonunda saat 15.30'da gerçekleştirilen program Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış'ın açılış konuşması ile başladı. Türk Dünyası'nın genç eğitimcilerine seslenen Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış sözlerine, "Öncelikle bu kutlu Ata toprağına hoş geldiniz." diyerek başladı. "Üniversiteli Gençler Yaz Okulu" adlı gerçekleştirilen projeyle hedeflerinin Türk Dünyası'nın aydınlık geleceğe sahip olan gençlerini Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin huzurunda bir araya getirmek, kaynaştırmak ve siz geleceğin Türk Dünyası aydınlarını Türkoloji başta olmak üzere pek çok sahada geliştirmek olduğunu söyledi. Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış'ın konuşmasının ardından program şarkı, türkü, dans ve müzik gösterileriyle devam etti.

Programın akabinde ise Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış tarafından "Üniversiteli Gençler Yaz Okulu" organizasyonu çerçevesinde verilen "Küreselleşme ve Türk Lehçelerinin Durumu" konferansı gerçekleştirildi. Gençler tarafından sorulan sorulara Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış'ın verdiği cevaplarla program sona erdi.


Haber Resimleri