Ahmet Yesevi Üniversitesi Mezunları Astana İftar Programında Bir Araya Geldi

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız'ın ev sahipliğinde bu yıl ikincisi olarak yapılan 'Ahmet Yesevi Üniversitesi Mezunları İftar Programı'na üst düzey katılım gerçekleşti.

29 Haziran 2016 Perşembe günü gerçekleştirilen iftar programına T.C. Astana Büyükelçisi Dr.Nevzat Uyanık ve Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Darhan Kıdırali başta olmak üzere Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek, T.C. Astana Büyükelçiliği İkinci Kâtibi Dede Mehmet Korkmaz, T.C. Astana Büyükelçiliği Din İşleri Müşaviri İbrahim Yılmaz, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Valihan Abdibekov, TİKA Astana Koordinatörü Mehmet Bodur, Yunus Emre Enstitüsü Müdür Vekili Almagül İsina ile Kazakistan'ın üst düzey yönetim kadrolarında görev alan Kazak ve Türk Ahmet Yesevi Üniversitesi mezunları katıldı.

İftar programında söz alan tüm konuşmacıların ortak dileğiyle Türkiye ve Türk Dünyası coğrafyasında yaşanan ve şer odaklarının birlik ve bütünlüğümüze kast ettiği terör olayları kınandı. Bu tür hadiselerin artık son bulmasını da temenni eden konuşmacılar, Hoca Ahmed Yesevi'nin Hikmetleri vesilesiyle çağlar üstü öğretilerinin tüm Türk Dünyasının eğitim sisteminde yerini alması gerektiğini de ifade ettiler.

Daha sonra söz alan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız; yaşanan son terör olaylarına değinerek, hangi inanç ve ideoloji çerçevesinde olursa olsun masum insanları hedef alan terörün ve destekçilerinin hiçbir kutsiyete itibar etmediklerini ve saygı duymadıklarını dile getirdi. Bunun kökten ve tek çözümünün eğitimle mümkün olabileceğini de belirten Başkan Yıldız, Hoca Ahmed Yesevi Hikmetlerinin insanları birbirine bağlayacağını ve hoşgörü çatısı altında birleştirici bir rol üstleneceğini söyledi. Başkan Yıldız son olarak, davete icabet ve teşrif eden misafirlerine teşekkür ederek, ileriki zamanlarda da Ahmet Yesevi Üniversitesi mezunlarıyla çeşitli vesileler vasıtasıyla bir araya gelmeye devam edeceklerinin müjdesini verdi.

'Ahmet Yesevi Üniversitesi Mezunları Astana İftar Programı' Ramazan ayının ve bu gerçekleştirilen iftar programlarının hayırlara vesile olması ile her iki ülkede de yaşanan terör saldırıları sonucunda şehit düşenler için duâlar edilerek sona erdi.


Haber Resimleri