Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev Ankara’da

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev Ankara’ya bir günlük bir çalışma ziyaretinde bulundu. Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, karşılama ekibinde yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nazarbayev'i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin ana giriş kapısında karşıladı. Erdoğan ve Nazarbayev'in tören alanındaki yerlerini almasının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin milli marşları çalındı. Nazarbayev, Muhafız Alayı tören kıtasını selamladı.

Karşılama törenine Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın ve Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar katıldı. 
Erdoğan ile Nazarbayev, karşılamanın ardından baş başa ve heyetler arası görüşmeye geçti.

Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Nazarbayev ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

"Kötü yiğit kendini düşünür, iyi yiğit dostunu düşünür. 15 Temmuz sonrası yapılan bu ziyaret, Kazakistan lideri Nazarbayev'in kara gün dostu olduğunu ortaya koymuştur. Kendisine teşekkür ediyorum.

Bugün yaptığımız görüşmede, ülkelerimiz arasındaki işbirliğini daha ileriye taşımak için neler yapılabileceğini konuşma imkânı bulduk. En yakın zamanda ilgili bakanlarımızla işadamları Kazakistan'a göndermek suretiyle, yapacakları toplantıyla önemli adımları beraber atma fırsatı yakalayacağız.

Ben bu vesileyle Kazakistan'ın 5 Haziran'da gerçekleşen terör saldırısını kınıyorum. Türkiye Kazakistan'ın yanındadır.

Kazakistan bağımsızlığının 25. yıldönümünü kutluyor. Bölgesinin en istikrarlı ve gelişmiş ülke haline geldi. Türkiye olarak, Kazakistan'ın bağımsızlığının yıldönümü münasebetiyle tebrik ediyorum. Türkiye, Kazakistan'ın aynı zamanda stratejik ortağıdır.

Türkiye ve Kazakistan, tarihi İpek Yolu için önemli konuma sahiptir. Bu yıl UNESCO tarafından uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Yılı kabul edilmiştir. Hoca Ahmet Yesevi'nin ortak sahibi olmanın gurur ve sorumluluğunu yaşıyoruz. "

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sonra konuşan Nazarbayev'in açıklamaları ise şöyle:

"Kazakistan için en önemli stratejik ortak Türkiye'dir. Biz cumhuriyetin bütünlüğünü ve hukuk devleti olarak devamını istiyoruz. Bu sıcaklık, ilgi ve cana yakınlıktan dolayı teşekkür ediyorum.

15 Temmuz günü meydana gelen kaygılı olayların Kazak halkı için de bizler için de pişmanlık olduğunu gördük. Şehit olan, yaralanan ve acı çeken herkese hem rahmetimi, hem şifalarımı dilemek istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanı'nın yanında olduğumu deklare için geldim.

Rahmetli Turgut Özal Bey telefon açarak, 'Türkiye sizi tanımaktadır' dediğinde duygulanmıştım. Bizler aynı zamanda, dili, dini, tarihi, bütün kültürel değerleri ortak olan ülkeleriz. Bizim ilişkilerimiz ilerleyerek hak ettiği dengeye yükseldi. Kazakistan her zaman Türkiye'nin yanındadır. Bizler bu dönemde ilişkilerimizi en üst seviyede tutacağız.

Biz Türkiye'nin gücüne, varlığına bakarak emin adımlarla yürüyüyoruz. Türk devletlerinin birliği bizim için çok önemlidir. Sayın Erdoğan 'Türkiye geçiş döneminde' demişti. 2023 yılına kadar bütün çalışmalarımızla yanınızdayız. Rusya olan ilişkilerimizde yönümüz ortak. Türkiye'nin gücünü ve ihtilale izin vermeyecek bir ülke olduğunu tekrarlamak istiyoruz. Akıl ile maneviyatımızla Türkiye'nin layık olduğu değere ulaşacağına inanıyorum. Size başarılar diliyorum ve bütün düşmanlara karşı Kazak kardeşlerinizin yanınızda olduğunu söylemek istiyorum."

Toplantı, basın mensuplarının soruları ile sona erdi. Erdoğan, Türk dünyasının "Aksakalı" olarak nitelendirdiği Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'e teşekkür ederken, mevkidaşının ziyaretinin iki ülkeye hayırlara vesile olmasını diledi. Nazarbayev ise sıcak karşılamadan dolayı Erdoğan’a teşekkür etti.


Haber Resimleri