Ahmet Yesevi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğrencileri Türkiye'de

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı, T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Diyanet Vakfı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığının katkılarıyla organize edilen Yaz Okulu programı çerçevesinde Ahmet Yesevi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri Kocaeli'nin Yuvacık Beldesindeki Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Dini Yüksek İhtisas Merkezinde buluştu.

Ahmet Yesevi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dintanu Bölümü Başkanı Prof. Dr. İdris Şengül ile Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü ve Kocaeli eski il Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu'nun birlikte yürüttüğü program, Diyanet İşleri Başkanlığının Kocaeli merkez görevlilerinin de katkılarıyla başarıyla tamamlanmıştır.

Yaz Okulu programına katılan öğrenciler haftanın 4 günü 5'er saat ve Cuma günü de 3 saat olmak üzere aldıkları teorik derslerle birlikte yine Kocaeli'de bulunan Karaosmanoğlu Camii'nde de uygulama dersleri gerçekleştirmiştir.

Kocaeli başta olmak üzere Düzce, Çanakkale, Bursa ve İstanbul gezileri de yapan öğrencilere, Prof. Dr. İdris Şengül tarafından bu şehirlerin dini, tarihi, kültürel, coğrafi ve turistik özelliklere sahip mekânları gezdirildi ve bilgiler verildi. Öğrenciler, Kocaeli’deki SEKA parkında bulunan Bilim Merkezini gezdiler.

Tarihi ve manevi olarak oldukça anlamlı olan Çanakkale Gelibolu Şehitlikleri, tabyalar ve muharebe alanlarını da ziyaretin ardından Bursa'ya da bir gezi düzenleyen öğrenciler, burada da Bursa İl Müftülüğü tarafından ilgiyle karşılandı ve şehrin dini, tarihi, kültürel ve turistik mekânlarına ziyaretler gerçekleştirdi.

Kocaeli’de düzenlenen ve öğrencilerin okuduğu Kur'an-ı Kerim'le başlayan veda programı Çayırova Müftüsünün dini, tarihi ve ahlaki konuşması ile devam etti. Dombralı mini bir konserin ardından öğrencilerimizin Türkistan'dan getirdikleri hediyeleri takdim etmeleriyle bazı hoca ve öğrencilerin duygu ve düşüncelerini ifade eden konuşmalarının akabinde program, Merkez Müdürü Mehmet Sönmezoğlu'nun anlamlı duasıyla son buldu.

Veda programının ardından Kocaeli'den ayrılan ve İstanbul'a hareket eden Ahmet Yesevi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Yaz Okulu programı öğrencileri önce Çamlıca tepesinde yapımı devam eden ve aynı anda 60 bin kişinin ibadet edebileceği muhteşem camii inşaatını ziyaret etti. Oradan Eyüp Sultan Camii'ne de bir ziyaret gerçekleştiren öğrenciler bu mekân hakkında da bilgiler aldı. Ahmet Yesevi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Yaz Okulu öğrencileri, Eyüp Sultan gezisinden sonra 2 saatlik bir de boğaz turu gerçekleştirdi.

Beyazıt Meydanı ve Kapalı Çarşı gezilerinin ardından Ahmet Yesevi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dintanu Bölümü Başkanı Prof. Dr. İdris Şengül Hocanın rehberliğinde İstanbul Atatürk Havalimanına geçen Ahmet Yesevi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri, unutulmaz bir yaz okulu programı ve Türkiye hatıraları ile Kazakistan'a döndüler.


Haber Resimleri