Ahmet Yesevi Üniversitesinde 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı ile Yesevi Stadyumu açılışı yapıldı

Ahmet Yesevi Üniversitesinde 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı ile Yesevi Stadyumunun açılışını yapmak için 5-6 Eylül 2016 tarihlerinde Türkistan'da bulunan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ile Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek, yeni eğitim-öğretim yılına hazırlık çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.

Ahmet Yesevi Üniversitesi teşkilat şeması, Çimkent Kliniği, Kazakistan'da gerçekleştirilecek akademik faaliyetler ve KAZTEP(Kazak Türkçesi ile Eğitim Programları) birimi için yapılan çalışmalar gibi konu başlıklarının bulunduğu toplantılar yapan Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, her geçen yıl Ahmet Yesevi Üniversitesinin başarılarının artması için gayret ettiklerini belirtti.

Yapımı bu yıl tamamlanan ve Türkistan'ın kapasitesi en geniş stadyumlarından biri olan Yesevi Stadyumunun açılışını yapmak için Yesevi Stadyumuna geçen Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Valihan Abdibekov, Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Nursoy, Prof. Dr. Bakıtcan Muhammedjanov, Yrd. Doç. Dr. Berik Ahmetov ve beraberindeki heyet ilk olarak 2016-2017 eğitim-öğretim yılı açılışı ve birinci sınıf öğrencilerinin üniversiteye kabul törenine katıldı.

Yesevi Stadyumunun açılışında konuşan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız sözlerine, 15 Temmuz 2016'da canice yapılan darbe kalkışmasını telin ederek başladı. Türkiye ve Kazakistan’da gerçekleştirilen hain terör saldırılarını da lanetleyen Başkan Yıldız, her ne yaparlarsa yapsınlar, her ne ederlerse etsinler ve her ne olursa olsun Türk Dünyası'nın kardeşliği ve bu kardeşlikle büyümesine engel olmaya hiç kimsenin gücünün yetmeyeceğine vurgu yaptı. Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak Türk Dünyası ve tüm insanlık için gerçekleştirilen hizmetlere de değinen Başkan Yıldız, bu yıl üniversiteye yeni kabul edilen öğrencilere de başarılar diledi. Başkan Yıldız sözlerini, Yesevi Stadyumu'nun genç, dinamik, sportif ve sağlıklı nesiller yetişmesine vesile olması bakımından Ahmet Yesevi Üniversitesinin nezdinde tüm Türk Dünyası öğrencilerine hayırlı olmasını dileyerek tamamladı.

Ardından söz alan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek de konuşmasına 15 Temmuz ihanet gecesini kınayarak sözlerine başladı. Terör, kaos ve karanlıktan beslenen hiçbir yapı ve kişinin asla başaramayacağını da belirten Prof. Dr. Muhittin Şimşek, daima adaletin, iyiliğin ve hakkın tarafında olanların muvaffak olabileceklerini söyledi. Ahmet Yesevi ailesine yeni katılan öğrencilerine de nasihatler veren Prof. Dr. Muhittin Şimşek, başarının anahtarının çok çalışmak ve dürüstlükten ayrılmamak olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Muhittin Şimşek konuşmasını, Yesevi Stadyumu'nun Türk Dünyası'na başarılı ve zinde gençler yetiştirmesine vesile olması temennisinde bulunarak bitirdi.

Daha sonra söz alan Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Valihan Abdibekov, açılışı yapılan Yesevi Stadyumu'nun Türkiye Cumhuriyeti'nin kardeş ülkesi Kazakistan'a ve Ahmet Yesevi Üniversitesi'ne bir hediyesi olduğunu dile getirdi. Bu tarz spor tesisleri vesilesiyle 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda Ahmet Yesevi Üniversitesi ve Kazakistan Cumhuriyeti adına mücadele veren ve derece elde eden Didar Hamza gibi gençlerin sayısının artacağına dikkat çekti. Ahmet Yesevi Üniversitesi ve Kazakistan adına kardeş ülke Türkiye'ye teşekkür eden Prof. Dr. Valihan Abdibekov, Yesevi Stadyumu'nun tüm gençlere hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

Ardından kürsüye gelen Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, insana yapılan her iyi niyetli yatırımın önünde sonunda yine topluma ve tüm insanlığa fayda olarak döneceğine tüm kalbiyle inandığını belirtti. Sağlıklı bir vücudun yine sağlıklı bir kafa yapısına zemin oluşturacağına da işaret eden Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Yesevi Stadyumu'nun Ahmet Yesevi Üniversitesi camiasına ve Türk Dünyası'nın dört bir yanından gelip eğitim için Türkistan'da bulunan tüm gençlerine hayırlar getirmesini diledi.

Konuşmaların ardından Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Rektör Prof. Dr. Valihan Abdibekov ve Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış tarafından; 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda madalya kazanan Ahmet Yesevi Üniversitesi öğrencisi sporcu Didar Hasan'a 250 bin Tengelik (2200 TL) bir çek hediye edilirken, Ahmet Yesevi Üniversitesi'nin 25. Yılı münasebetiyle pek çok öğretim görevlisi /  üyesi ve idari personeline de ödüller takdim edildi.

Ödül töreninin akabinde Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Rektör Prof. Dr. Valihan Abdibekov ve Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış tarafından kesilen kurdeleyle Yesevi Stadyumu'nun açılışı gerçekleştirildi. Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türkiyeli ve Kazakistanlı personelinden oluşan iki takımın dostluk ve kardeşlik futbol karşılaşmasıyla program sona erdi. 3-3 berabere biten karşılaşmada Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek de bir süre forma giydi.


Haber Resimleri