Ahmet Yesevi Üniversitesinde Yeni Akademik Yılın İlk Senato Toplantısı Yapıldı

Ahmet Yesevi Üniversitesinin 2016-2017 akademik yılı ilk senato toplantısı Rektör Prof. Dr. Valihan Abdibekov ile Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış'ın başkanlığıyla gerçekleştirildi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Kültür Merkezinde yapılan senato toplantısının açış konuşmalarını Rektör Prof. Dr. Valihan Abdibekov ve Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış yaptı.

Rektör Prof. Dr. Valihan Abdibekov konuşmasına, yeni akademik yılın Ahmet Yesevi Üniversitesi ve tüm Türk Dünyası'na hayırlar ve başarılar getirmesini dileyerek başladı. Akademisyenlerin yeni akademik yılını da kutlayan Rektör Prof. Dr. Valihan Abdibekov ile Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, yeni akademik yılın ilk senato toplantısı münasebetiyle bazı akademisyenlere çeşitli ödüller takdim ettiler.

Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış ise konuşmasına, yeni akademik yılın Ahmet Yesevi Üniversitesi nezdinde Kazakistan ve Türkiye'ye de hayırlı ve uğurlu olması temennisiyle başladı. Kazakistan Cumhuriyetinin kurucu Cumhurbaşkanı Sayın Nursultan Nazarbayev'in teklifiyle Türk Dünyasının ortak üniversitesi olan Ahmet Yesevi Üniversitesinin başarısının tüm Türk Dünyasının ortak başarısı olduğunu da ifade eden Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, bu vesileyle tüm Ahmet Yesevi Üniversitesi mensuplarının görev ve sorumluluklarının da arttığını dile getirdi. Bu görev bilinci, şuuru ve mesuliyetiyle yepyeni bir akademik yıla başladıklarını belirten Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış; kalite ve tasarruf çalışmaları, genç uzman ve akademisyenlerin yurt dışında eğitimle görevlendirilmeleri, yurt dışındaki akademik faaliyetlere katılımın kolaylaştırılması, talebin az olduğu uzmanlıkların kapatılıp yerine yeni uzmanlık sahalarının açılması, Diş Hekimliği Fakültesinin açılması ve tüm alanlarda kalite standartlarının yükseltilmesi gibi konularda fikir ve görüşlerini beyan edip tekliflerini sundu.

Öğrenci Kabul Komisyonundan sorumlu Sekreter E. Tölegenov, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına yapılan kabullerle ilgili bilgiler aktardı. Sınav süreçleri ve öğrenci kabul politikasıyla ilgili bilgiler de veren Sekreter E. Tölegenov, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Ahmet Yesevi Üniversitesine 327'si Kazakistan Cumhuriyeti (karşılıksız) burslusu, 200'ü Türk Dünyası  (karşılıksız) burslusu, 433'ü Türkiye burslusu, 701'i ücretli ve 382'si Hazırlık Fakültesi olmak üzere toplamda 2043 öğrencinin kabul edildiğini belirtti.

Ardından söz alan Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Berik Ahmetov ise bölüm adlarında değişikliğe gidilmesi, İlâhiyat, bilimsel araştırma-geliştirme, analiz ve metodoloji merkezlerinin açılması gibi akademik çalışma alanlarında malumatlar verdi.

Senato Sekreteri M. Asanova'nın yapısal değişiklikler, yer değiştirmeler vb. gibi konularda bilgiler aktardığı yılın ilk senato toplantısında 2016-2017 eğitim-öğretim yılı için hazırlanan yıllık çalışma planı da onaylandı.


Haber Resimleri