Ahmet Yesevi Üniversitesi'nde Tuluyhan Uğurlu Rüzgarı

Ahmet Yesevi Üniversitesinden Tuluyhan Uğurlu geçti. 1990'lı yıllarda Türkiye'de çekilen "İstanbul Kanatlarımın Altında" adlı filmin müziklerini yapan ve bu çalışmasıyla ünü filmin de önüne geçen sanatçı Tuluyhan Uğurlu, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığının UNESCO 2016 Hoca Ahmed Yesevi Yılı çerçevesinde başlattığı bir proje için bestelediği Hoca Ahmed Yesevi konulu müziklerini Türkistan'da icra etti.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Kültür Merkezi tiyatro ve sinema salonunda gerçekleştirilen konser programı 22 Eylül 2016 Perşembe günü saat 15.00'te başladı ve bir buçuk saat sürdü. Programa katılan Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış yaptığı konuşmada, kadim milletlerin insanlık tarihi boyunca yetiştirdiği ve tarihin seyrini değiştiren önemli insanlara sahip olduğunu, Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin de Türk-İslâm Dünyası ve tüm insanlık açısından böyle çok önemli bir yere sahip olduğunu dile getirdi. Tuluyhan Uğurlu gibi tanınmış ve çok değerli eserlerin sahibi olan bir sanatçımızın, Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin hikmetlerinden aldığı ilhamla çok özel ve güzel eserler ortaya koyduğunu da belirten Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, kıymetli Ahmet Yesevi Üniversitesi mensupları huzurunda sanatçı Tuluyhan Uğurlu'ya teşekkürlerini iletti. 

Ardından söz alan Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Berik Ahmetov ise Tuluyhan Uğurlu isminin çok değerli bir isim olduğunu, kendisini yakından takip ettiğini ve Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin hikmetleriyle icra ettiği eserlerle değerinin daha da arttığını dile getirdi. Sanatçımız Sayın Tuluyhan Uğurlu'yu Türk-İslâm Dünyası'nın ruhani başkenti olarak kabul edilen Türkistan'da ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu da belirten Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Berik Ahmetov, Tuluyhan Uğurlu'ya teşekkürlerini sundu.

Daha sonra söz alan ünlü sanatçı Tuluyhan Uğurlu, Hoca Ahmed Yesevi Hazretleri için yaptığı ve yine Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin huzurunda icra edeceği eserlerinin heyecanı içerisinde olduğunu dile getirdi. Türkistan'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti de belirten sanatçı, müziklerini terörün kıydığı şehit ve gazilere ithaf ettiğini söyledi. Cana kıyan terörün aslında tüm insanlığa kıydığını da belirten sanatçı, insana kıymet veren ve yücelten değerlerimizle yeniden tanışmamız ve bu değerlerle birlikte yeni bir dünya inşaa etmemiz gerektiğini ifade etti. 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Kültür Merkezindeki konsere bölge halkı da oldukça yüksek bir ilgi ve alaka gösterdi. Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin hayatının ve yedi ilkesinin hikmetleriyle beraber, slayt gösterisi eşliğinde gönüllere nakşedildiği Tuluyhan Uğurlu konseri seyredenler tarafından uzun süre ayakta alkışlandı. 

Sanatçı Tuluyhan Uğurlu, bugün de Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin türbesinin yakınında bir mekânda konser verecek. 


Haber Resimleri