Kazakistan Büyükelçisi Dr. Nevzat Uyanık Avrasya Yaz Okulu öğrencilerini kabul etti

 Kazakistan Büyükelçisi Dr. Nevzat Uyanık, Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Enstitüsü, Uluslararası Türk Akademisi ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığınca Kazakistan'da ilk kez gerçekleştirilen yaz okulunun katılımcıları için elçilik rezidansında bir resepsiyon düzenledi. Resepsiyona Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Prof.Dr. Darhan Kidirali ve Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Nevzat Şimşek ve Avrasya Yaz Okulu öğrencileri katıldı.

Uyanık, Almatı kentindeki yaz okulu programı kapsamında, Türk kurumlarını tanıma amaçlı başkent Astana'ya gelen öğrencilere elçilik hakkında bilgi verdi.

Büyükelçi Uyanık, yaptığı açıklamada, yaz okuluna enerji, su, jeopolitik, ülke tarihi ve geleceği gibi değişik alanlarda araştırma yapan ve tez yazan genç akademisyenlerin katıldığını anımsatarak, bu programın genişletilerek her yıl devam etmesinin olumlu olacağını belirtti.

Uyanık, "Objektif analize dayalı akademik bilgilerin üretilmesi ve bölgenin gerçek dinamiklerine dayalı bilginin paylaşılması bölge halklarının siyasi, ekonomik ve jeopolitik konularına doğru yaklaşmalarına ve algılarının geliştirilmesine büyük katkı yapacaktır." dedi.

Almatı kentindeki yaz okulu programına Almanya, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Özbekistan, Polonya ve Ukrayna'dan 20 yüksek lisans ve doktora öğrencisi katıldı.

Bir hafta süren yaz okulu programı çerçevesinde katılımcılara Türk dili konuşan ülkelerin ekonomik entegrasyonu, ulaşım ve altyapı projeleri, enerji ve su güvenliği sorunları, Hazar Denizi'nin yasal statüsü, bölgesel iş birliklerinin geleceği ve Avrasya bölgesinde güvenlik sorunları konularında dersler verildi.


Haber Resimleri