Mütevelli Heyet Başkanı Türksoy'un 25. yıl Gala konserine katıldı

Azerbaycan,   Kazakistan,   Kırgızistan,   Özbekistan ve Türkmenistan’ın bağımsızlığının 25. yılı, tüm Türk dünyasından yetenekli sanatçıların sahne aldığı ’’25. Yıl Gala Konseri’’ ile Ankara’da coşkuyla kutlandı.

Etkinliğe TÜRKSOY üyesi ülkelerin Ankara’da yerleşik olan Büyükelçileri, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yalçın Topçu, TÜRKPA Genel Sekreteri Jandos Asanov, Türk Kültür ve Mirası Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve çok sayıda davetli katıldı.

Konserin açılış konuşmasını gerçekleştiren TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov,  Türk cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarının 25. yılı kapsamında TÜRKSOY olarak dünyanın dört bir yanında kutlama faaliyetleri gerçekleştirdiklerini bildirerek, ‘’Kardeş halklarımızın çeyrek asır önce bağımsızlıklarını ilan etmelerinden kısa bir süre geçmesine rağmen gerçekten çok önemli ve çok zorlu tarihi bir geçitten geçti. Günümüzde özgüvenini kazanan ve dünya siyaset arenasında yerlerini alan kardeş ülkelerimiz, bağımsızlığın ve özgürlüğün önemine tam anlamıyla vardı. Bizler halklarımızın gönül birlikteliğini ve kardeşliğini güçlendirmek, ortak Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak ve dünyaya tanıtmak amacıyla, özveriyle çalışmaya devam ediyoruz. 3 Ekim Türk Dünyası işbirliği günümüz kutlu olsun, Türk cumhuriyetlerinin egemenliği ve bağımsızlığı, Türk halklarının kardeşliği ebedi olsun. İnsanlığa ve medeniyete eşsiz değerler kazandırmış kültür ve sanatımız daima parlasın.’’ temennisinde bulundu.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nın düzenlediği turne kapsamında Kazakistan ve Kırgızistan’da konserler gerçekleştiren TÜRKSOY Halk Çalgıları Orkestrası, 3 Ekim Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Günü’nde Ankara’da sahne aldı.

10 ülkeden 40’a yakın sanatçının katılımıyla 2016 yılında kurulan,  geleneksel, milli enstrümanlarla Türk bestecilerin eserlerini icra eden, TÜRKSOY Halk Çalgıları Orkestrası, dinleyicileri Türk diyarlarında unutulmaz bir yolculuğa çıkardı.


Haber Resimleri