Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Enstitüsünden "Türk Dili ve Milli Dil Özellikleri" Semineri

Ahmet Yesevi Üniversitesi bünyesinde 1993 yılında kurulan Türkoloji Enstitüsüne 2016-2017 akademik yılı başında müdür olarak atanan Dr. Orhan Kılıçarslan tarafından organize edilen programlar çerçevesinde, Merkez Kütüphanenin birinci kat konferans ve toplantı salonunda Ahmet Yesevi Üniversitesi Hazırlık Fakültesi Türk Dili Bölümü Başkanı Dr. Ahmet Kıymaz tarafından "Türk Dili ve Milli Dil Özellikleri" adlı seminer verildi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Hazırlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör'ün açış konuşmasıyla başlayan seminer programı yaklaşık iki saat sürdü. Türk dilinin çok geniş bir coğrafyada ve tarihin derinliklerinden bu yana gelmiş çok köklü ve güçlü bir dil olduğunu belirten Hazırlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör, Türk dilinin coğrafya ve halk adlarına göre isimlendirme noktasında hâlâ tartışmaların devam ettiğini ve üzerinde çalışılacak pek çok konunun olduğunu dile getirdi.

Ardından "Türk Dili ve Milli Dil Özellikleri" adlı seminerine başlayan Hazırlık Fakültesi Türk Dili Bölümü Başkanı Dr. Ahmet Kıymaz, Türk dilinin tarihi kökleri ve gelişim evreleri hakkında bilgiler aktardı. Türk Milletinin sosyal hiyerarşik yapısıyla ilgili malumatlar da veren Dr. Ahmet Kıymaz, millet adını devlet adı olarak alan Türk siyasi teşekkülleri ve dil özelliklerinden de bahsetti. Türk dilinin dayandığı tarihi derinlik, zenginlik ve büyüklüğü hakkında da bilgiler aktaran Dr. Ahmet Kıymaz, bir dilin milli dil olabilmesi için bulundurması gereken özelliklere de işaret etti. Bir dili zengin bir kelime haznesiyle birlikte kullanabilmenin her alanda gelişimin temellerini teşkil ettiğini de dile getiren Dr. Ahmet Kıymaz, seminerin son bölümünde sorulan sorulara verdiği cevaplarla programı tamamladı.

Seminerin ardından söz alan Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış gerçekleştirilen seminer programı için Türkoloji Enstitüsü Müdürü Dr. Orhan Kılıçarslan ve Hazırlık Fakültesi Türk Dili Bölümü Başkanı Dr. Ahmet Kıymaz'a teşekkürlerini sundu. Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış teşekkür konuşmasının ardından Dr. Ahmet Kıymaz'a teşekkür belgesi takdim etti.


Haber Resimleri