Ahmet Yesevi Üniversitesinden 15 Temmuz Özel Sayısı

Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilig Türk Dünyası Sosyal Bilimler Dergisi olan Dergisinin 79. sayısı ''15 Temmuz Darbe Teşebbüsü ve Türkiye Demokrasisi'' özel sayısı olarak yayımladı. Editörlük görevini Prof. Dr. Fırat Purtaş’ın yürüttüğü dergide, 15 Temmuz darbe girişimini derinlemesine mercek altına alan birbirinden farklı Türkçe ve İngilizce makaleler yer alıyor.

 Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı tarafından yılda dört sayı olarak yayımlanmakta olan Bilig/Türk Dünyası Sosyal Bilimler Dergisi, 2008 yılında SSCI tarafından indekslenmeye başlanmıştır. Bunun dışında Social Scisearch,Journal Citation Reports/Social Sciences Edition, SCOPUS (Elsevier Bibliographic Databases) MLA (Modern Language Association) International Bibliography, New York/ABD; CSA (Cambridge Scientific Abstracts (Sociological Abstracts Worldwide Political Science Abstracts, Linguistics and Language Behavior Abstracts), Cambridge/ABD; IBSS (International Bibliography of the Social Sciences ) London/England, ASOS Index (Akademia Sosyal Bilimler Indeksi) tarafından taranmakta ve indekslerin servislerinde yer almaktadır.  Ayrıca TUBİTAK/ULAKBİM SBVT tarafından taranmakta ve dizinlenmektedir.

Hem Türk dünyasında sosyal bilimler alanında üretilen hem de Türk dünyasını konu alan yazıların yayımlandığı Bilig’in amacı, yayın ilkelerinde şöyle tanımlanmaktadır: “Bilig, Türk dünyasının kültürel zenginliklerini, tarihî ve güncel gerçeklerini bilimsel ölçüler içerisinde ortaya koymak; Türk dünyasıyla ilgili olarak, uluslararası düzeyde yapılan bilimsel çalışmaları kamuoyuna duyurmak amacıyla yayımlanmaktadır.”


Haber Resimleri