Ahmet Yesevi Üniversitesinde "Hoca Ahmed Yesevi ve Günümüzdeki İzleri" Sempozyumu

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı, TİKA ve Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği'nin ortaklaşa tertiplediği "Hoca Ahmed Yesevi ve Günümüzdeki İzleri" adlı uluslararası sempozyumun açılış programı, 3 Kasım 2016 Perşembe günü saat 10.00'da, Ahmet Yesevi Üniversitesi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Valihan Abdibekov, Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği Genel Başkanı Mustafa Özcivan, Dünya Söz Akademisi Başkanı Prof. Dr. Hayrettin İvgin ve Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Taljan Perdeşulı Raimberdiyev ile Yard. Doç. Dr. Mustafa Eren'in de katıldığı açılış programı, Kültür Merkezi'nde yer alan Türk Tarih ve Kültür Müzesi ziyaretiyle başladı.

Programın açış konuşmasını yapmak için kürsüye gelen Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Valihan Abdibekov, Hoca Ahmed Yesevi Hazretleri ve ekolünün devamı niteliğinde olan Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre ve Mevlana Celâleddin-i Rûmî gibi değerlerin Türk Dünyası gençlerine tanıtılmasında bu tarz organizasyonların çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Hoca Ahmed Yesevi Hazretleri başta olmak üzere tüm Türk-İslam kıymetlerinin tanınmasında en fazla emeği geçen ülkenin Türkiye olduğunu dile getiren Rektör Prof. Dr. Valihan Abdibekov, yine böyle bir hizmete vesile olduğu için Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığına, TİKA'ya ve Hacı Bektaş Veli Kültür Derneğine teşekkürlerini sundu.

Akabinde söz alan Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin, Türk varlığının Müslüman kimliğinin oluşmasındaki etkisine vurgu yaptı. Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin ve tesir ettiği Türk-İslam âlimlerinin ve kıymetlerimizin yeni nesillerle buluşması gerektiğini de dile getiren Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, bu vesileyle başta Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız olmak üzere TİKA Başkanı Serdar Çam, Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği Genel Başkanı Mustafa Özcivan ve Dünya Söz Akademisi Birliği Başkanı Prof. Dr. Hayrettin İvgin'in katkılarıyla organize edilen "Hoca Ahmed Yesevi ve Günümüzdeki İzleri" adlı uluslararası sempozyum için teşekkürlerini arz etti ve tüm katılımcılara güzel bir organizasyon dileklerinde bulundu.

Daha sonra konuşmasını yapmak için kürsüye gelen Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği Genel Başkanı Mustafa Özcivan, bu güzide organizasyona ev sahipliği yapmak suretiyle kapılarını bizlere açan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Sayın Prof. Dr. Musa Yıldız'a, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Valihan Abdibekov'a ve Rektör Vekili Sayın Prof. Dr. Mehmet Kutalmış'a teşekkürlerini arz etti. Sözlerini Hacı Bektaş-ı Veli'nin "Hararet nardadır sacda değildir / Keramet baştadır, tacda değildir / Her ne arar isen kendinde ara / Kudüs'te Mekke'de Hac'da değildir." dizeleriyle sürdüren Başkan Mustafa Özcivan, Anadolu'nun İslam'laşmasında etkin rol oynayan Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerini ve onun hikmetlerini anlamanın İslam'ı da hakkıyla anlamak ve idrak etmek olacağını söyledi.

Son olarak konuşmasını yapmak için kürsüye gelen Dünya Söz Akademisi Birliği Başkanı Prof. Dr. Hayrettin İvgin, bugün Anadolu başta olmak üzere tüm Türk-İslam coğrafyasında yaşanmakta olan İslam anlayışının temellerinde Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin çok mühim bir tesiri olduğunu dile getirdi. Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı, TİKA ve Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği'nin çok değerli katkıları ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörlüğünün ev sahipliğinde gerçekleştirilen "Hoca Ahmed Yesevi ve Günümüzdeki İzleri" adlı sempozyumun Türk Dünyası için çok büyük anlam ifade ettiğini dile getiren Başkan Prof. Dr. Hayrettin İvgin, bu çalışmalar ve araştırmalar sayesinde değerlerimizin temellerini daha iyi tanıyacağımızı da vurguladı.

Konuşmaların ardından program, plaket ve hediye takdimi töreni ile devam etti. Sonrasında ise "Hoca Ahmed Yesevi ve Günümüzdeki İzleri" adlı sempozyumun açılış oturumunda Prof. Dr. Dosay Kenjetay (Din Fenomolojisi Açısından Yesevilik Kültürünün İzleri) ile Prof. Dr. Hayrettin İvgin  (Anadolu'daki Hoca Ahmed Yesevi Ocağı ve Âşık Teslim Abdal) sunumlarını gerçekleştirdi.

4 Kasım 2016 Cuma günü gerçekleştirilen kapanış programında konuşan Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin hikmetlerinin felsefe ve öğretilerine yalnızca Türk Dünyası'nın değil, tüm insanlığın ihtiyacı olduğunu dile getirdi. Dünyanın girmiş olduğu son zamanlardaki çıkmazların da Hoca Ahmed Yesevi öğretilerine duyulan ihtiyacın her zamankinden daha fazla olduğuna işaret ettiğini belirten Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, bu tip etkinliklerin sayısını artırdıkça insanların, Hoca Ahmed Yesevi Hazretleriyle ve hikmetleriyle daha sık bir araya gelmelerinin gerçekleştirilmiş olacağını söyledi. Bu vesileyle de bu organizasyonda emeği geçen Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Sayın Prof. Dr. Musa Yıldız, TİKA Başkanı Sayın Dr. Serdar Çam ve Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği Genel Başkanı Mustafa Özcivan'a çok müteşekkir olduklarını ifade eden Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, ev sahipliği noktasında gerekli her türlü hassasiyeti gösteren Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörlük çalışanlarına da teşekkür etti.

Konuşmaların ardından sempozyumda bildiri sunan akademisyenlere katılım belgeleri Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren tarafından takdim edildi.

Katılım sertifikalarının takdiminin akabinde Sosyal ve Kültürel İşler Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan ve Türk Dünyası'nın farklı coğrafyalarından gelen öğrencilerin dans gösterilerini sunduğu, şarkı ve türkülerini söylediği programla "Hoca Ahmed Yesevi ve Günümüzdeki İzleri" adlı uluslararası sempozyum sona erdi.


Haber Resimleri