Kahramanmaraş’ta “Hoca Ahmet Yesevi’yi Anlamak” Konferansı

UNESCO tarafından 2016’nın Hoca Ahmet Yesevi Yılı ilan edilmesiyle Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Kahramanmaraş’taki Hoca Ahmet Yesevi Lisesi öğrencilerine “Hoca Ahmet Yesevi’yi Anlamak” konulu bir konferans verdi. Dulkadiroğlu Belediyesi ile Hoca Ahmet Yesevi Proje Anadolu İmam Hatip Lisesinin organize ettiği program, Kahramanmaraş Sabancı Kültür Merkezinde gerçekleşti.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın öğrencilere verdiği konferansa Dulkadiroğlu Kaymakamı Mehmet Türköz, Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Çolakkadı’nın yanında çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı. 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, konferansta şunları söyledi: ‘’Ahmet Yesevi’nin soyu Hz. Ali’ye kadar uzanmaktadır. Bugün dünya da ne kadar Türk ve Müslüman varsa Ahmet Yesevi’nin öğrencileri felsefesi sayesinde gerçekleşmiştir. İslamiyet hoşgörü dinidir ve İslamiyet’te zorlama yoktur. Ahmet Yesevi sayesinde Türkler arasında İslamiyet hızla yayılmıştır.”

Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız daha sonra Hoca Ahmed Yesevi’nin hayatını, ders aldığı hocalarını ve kısaca nasıl bir yaşam sürdüğünü anlattı. Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin yetiştirdiği 99 bin talebe ile Türk Dünyası üzerindeki tesiri hakkında bilgi veren Yıldız, Hoca Ahmed Yesevi’nin başta Divan-ı Hikmet olmak üzere eserleri ve türbesi ile türbenin içinde bulunan "Tay Kazan" hakkında da bilgi verdi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin Türkiye, Kazakistan ve Türk Dünyası üzerine gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği çalışmalarla ilgili de bilgi aktaran Yıldız, UNESCO tarafından dilimizin ve kültürümüzün gelişmesine, zenginleşmesine çok önemli katkılarda bulunan büyük fikir adamı ve gönül eri Hoca Ahmed Yesevi’nin ölümünün 850. yıldönümü vesilesiyle 2016 yılı "Hoca Ahmet Yesevi Yılı" olarak ilan edilmesi kapsamında bu yıl içerisinde gerçekleştirmeyi planladıkları faaliyetleri anlattı.

Programda açılış konuşmasını yapan Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, program sayesinde öğrencilerin Hoca Ahmet Yesevi’yi daha yakından tanıyacaklarını inandığını söyledi. Akkurt, şöyle konuştu: “Son dönemlerde biliyorsunuz Kahramanmaraş’ta kültür ve edebiyat anlamında çok güzel şeyler oluyor. Dulkadiroğlu Belediyemizle birlikte Hoca Ahmet Yesevi Proje Anadolu İmam Hatip Lisesinin organize etmiş olduğu ve kendi adını daha yakından tanıma, buradan daha çok istifade edebilmenin programını yapabilme adına Hoca Ahmet Yesevi’yi tanıtma adına, onu anma programı ile bir aradayız. Aramızda çok kıymetli hocamız var. Prof. Dr. Musa Yıldız hocama katılımlarından dolayı teşekkür ediyoruz. İnanıyorum ki bu programdan sonra bu salonda bulunan öğrencilerimiz ve Kahramanmaraş’ımız, Hoca Ahmet Yesevi’yi çok daha yakından tanıma fırsatı ve imkânı bulacaktır.”

Hoca Ahmet Yesevi Proje Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı Orhan Ertürkmen ise programın eğitimde sevgi dili ve insanlık barışı adına yararlı olacağını düşündüklerini aktardı. Ertürkmen, “Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi ile Proje İmam Hatip Hoca Ahmet Yesevi Lisesi birlikte bir program yapmaya karar verdi. Özellikle günümüzde de eğitimde sevgi dili, insanlık barışı anlamında katkıda bulunacağını düşünerek birlikte program yapma kararı aldık” şeklinde konuştu.


Haber Resimleri