Ahmet Yesevi Üniversitesi 53. Mütevelli Heyet Toplantısı İstanbul’da yapıldı

Üniversitemiz 53. Mütevelli Heyet Toplantısı, 12 Kasım 2016 tarihinde Türkiye ve Kazakistan üyelerinin katılımlarıyla İstanbul’da gerçekleştirildi. 

12 Kasım 2016 tarihinde yapılan toplantıya  üyelerimiz; Prof. Dr. Musa Yıldız, Doç. Dr. İbrahim Kalın, Dr. Serdar Çam, Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Hüseyin Karakum, Bibigül Asılova, Ahmetjan Primkulov, Aynur Jabatayeva, Prof. Dr. Valihan Abdibekov ile Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Rektör Yardımcısı Dr. Berik Ahmetov, TÜRTEP Başkanı Prof. Dr. Halil İbrahim Bülbül, TÜRTEP Başkan yardımcısı Doç. Dr. Bekir Buluç,  Genel Sekreter Ahmet Şevki Zengin ve diğer idari personel katıldı.

Toplantının açılışını Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız yaptı. Yıldız konuşmasında; “2016 yılı, üniversite üst yönetiminde büyük değişikliklerin gerçekleştiği bir yıl oldu. Kazakistan Cumhuriyeti tarafından yeni üyeler atandı. Yeni üyelerimiz, Kazakistan Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanlığı Eğitim ve Bilim Denetleme Kurulu Başkanı Ahmetjan Primkulov ve Kazakistan Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı Sosyal Bütçe Departmanı Direktör yardımcısı Aynur Jabatayeva’ya Ahmet Yesevi Üniversitesi ailesine hoş geldiniz diyor, yeni üyelerimizin çalışmalarında başarılar diliyoruz ’’ dedi. Yıldız; bayrağı teslim alan yeni üyelerimize ve yöneticilerimize başarılı bir görev dönemi diledi. Prof. Dr. Musa Yıldız sözlerinin sonunda bu dönem içerisinde Mütevelli Heyet Başkanlığı olarak, geride bırakılan yaklaşık altı aylık dönemde 52. Mütevelli Heyet toplantısından bu yana yapılan faaliyetleri üyelerin bilgisine sundu. Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Ahmet Yesevi Üniversitesinin 25. yılı münasebetiyle Mütevelli Heyet Üyelerine 25.Yıl Övünç Madalyası takdim etti.

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Valihan Abdibekov da, 5 yıllık Stratejik Planın kısa bir değerlendirmesini yaptı. 52. Mütevelli Heyet toplantısından bu yana gerçekleştirilen eğitim-öğretim sürecine, ilmî-araştırma faaliyetlerine, malî işlemlere, eğitim, kültür, spor, sosyal, üretim ve destek hizmetleri alanlarında Rektörlük sunumu ve diğer çalışmalara ilişkin bilgiler verdi.

Rektör Yardımcısı Dr. Berik Ahmetov tarafından 2015-2016 yılında yapılan eğitim- öğretim faaliyetlerinin kısa bir bilgilendirmesi yapıldı.

Prof. Dr. Halil İbrahim Bülbül tarafından, Türkiye Türkçesiyle Uzaktan Eğitim Programları (TÜRTEP)  Faaliyet raporu sunuldu.

Mütevelli Heyetin 46. toplantısında birçok önemli kararla birlikte; 2015 yılı idari ve mali denetim raporu ve 2014-2015 yılları akademik denetim raporlarının görüşüldü. 2015 Mali yılı kesin hesabı ibraya sunuldu ve 2017 mali yılı bütçesi görüşüldü. Bunun yanı sıra 2017-2018 öğretim yılı Türkiye Cumhuriyeti, Türk Dünyası ile TÜRTEP öğrenci kontenjanlarının belirlendi. Toplantı, kararların imzalanmasının ardından çekilen toplu fotoğrafla sona erdi.


Haber Resimleri