Bozüyük’te “Hoca Ahmet Yesevi’yi anlamak” konulu bir konferans düzenlendi.

Bozüyük Belediyesi Metristepe Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansa, Bozüyük Kaymakamı Köksal Şakalar, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş,  Belediye Başkanı Fatih Bakıcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Halis Çelik, Bozüyük Meslek Yüksek Okulu Müdürü Murat Yurdakul, İlçe Emniyet Müdürü Hakkı Güner, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatını ve en büyük eseri olan Divan-ı Hikmet’i anlattı. Prof. Dr. Yıldız Türk coğrafyasının Asya’dan Avrupa’nın ortalarına kadar geniş bir alanı kapsadığını belirterek “ Bizler en başında eğitimciler ve ülkeye yön veren idareciler olarak, çocuklarımızın arasından yeni Ahmet Yesevi’ler Yunus Emre’ler çıkartmalıyız. Onlara geçmişteki yaşamış büyük isimleri iyi öğretmeli ve anlatmalıyız. Çünkü kâinat boşluk kabul etmez. Türkler büyük işler başarmış bir millettir ve bizler atalarımızın izinden giderek bizden sonrakilere iyi eserler bırakmalıyız” dedi.

Prof. Dr. Yıldız; Ahmet Yesevi Üniversitesini, işleyişini ve öğrenci durumunu anlattı.

Konferansın sonunda Bozüyük Belediye Başkanı Fatih Bakıcı, Prof Dr. Musa Yıldız’a plaket takdim ederek teşekkür etti. Prof. Dr. Musa Yıldız ise Hoca Ahmet Yesevi’nin Divan-ı Hikmeti’nin tıpkı basımını Belediye Başkanı Fatih Bakıcı’ya hediye etti. Prof. Dr. Yıldız’a ayrıca Kaymakam Köksal Şakalar plaket takdim ederken Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş’ta çiçek takdim etti. Sona eren konferansın ardından Prof. Dr. Yıldız ve protokol üyeleri bir süre sohbet etti.


Haber Resimleri