Hoca Ahmed Yesevi, ölümünün 850. yılında Karabük Üniversitesinde düzenlenen etkinliklerle anıldı.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı’nın (UNESCO) 2016 yılını Hoca Ahmed Yesevi Yılı ilan etmesiyle ve Dünya Hoşgörü Günü münasebetiyle gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında Karabük Üniversitesinde bulunan 46 ülke ve 81 ilden öğrenci bir araya gelerek hoşgörü ekmeği yaptı. Programın devamında 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonunda "Bir Fikir ve Aksiyon Adamı Olarak Hoca Ahmet Yesevi" paneli gerçekleşirken ardından Deruni Tasavvuf Müziği Topluluğu katılımcılara konser verdi.

Etkinliklere, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Refik Polat ile birlikte Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

“Hoca Ahmed Yesevi Hoşgörü Ekmeği Yapımı” etkinliğinde Üniversitenin 46 farklı ülke ve 81 ilinden öğrencisi bir araya gelerek “hoşgörü ekmeği” yaptı. Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ekmek yapımı için hamur kazanının başına geçti, öğrenciler de sırasıyla üzerlerinde ülkelerinin bayrakları ve illerin isminin yazılı olduğu kutulardaki unları kazana boşalttı. Ardından Rektör Prof. Dr. Polat ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Yıldız makinayı çalıştırdı, ekmekler pişirildi ve ayranla birlikte afiyetle yendi.

“Hoşgörü ekmeği yapımı” adı verilen etkinlikle Türk - İslâm dünyasının yetiştirdiği önemli bir gönül ve irfan ehli olan Ahmed Yesevi’nin her işi sevdirerek yaptırmayı, hayat boyunca insani değerler ışığında adım atmayı, hoşgörüyü gönüllere kalıcı kılmayı amaçlaması anlatıldı.

Prof. Dr. Refik Polat, etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada Büyük İslam âlimi Hoca Ahmed Yesevi’yi ölümünün 850. yılında saygı ve rahmetle andıklarını söyledi. Rektör Prof. Dr. Polat, Karabük Üniversitesinin dünyanın birçok yerinden öğrencisi olduğunu belirterek “hoşgörü ekmeği yapımı” etkinliği ile farklı coğrafyalardan ve farklı kültürlerden insanları hoşgörü çatısı altında topladıklarını ifade etti. Söz konusu etkinlikle kültür paylaşımını gerçekleştirmeyi amaçladıklarını belirten Rektör Polat “Yoğrulan her hoşgörü ekmeği aslında bizlere; kimseye zarar vermemeyi, gönül incitmemeyi, kötü söz söylememeyi, tebessüm edebilmeyi, her fikre ve düşünceye saygı ve hoşgörü ile yaklaşıp gönüllerde hoş bir anı bırakmayı ve sevgi tohumları ekebilmeyi gösterdi.” diye konuştu.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ise UNESCO’nun 2016 yılını Ahmet Yesevi Yılı ilan etmesiyle pek çok faaliyetler yürütüldüğünü ve Ahmet Yesevi Üniversitesinden sonra bu konuda en çok etkinlik yapan üniversitenin Karabük Üniversitesi olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Yıldız ayrıca “Dünyanın 46 farklı ülkesinden ve ülkemizin 81 ilinden öğrencinin bir araya gelerek birlik ve beraberliğin sembolü Hoca Ahmet Yesevi anısına “hoşgörü ekmeği” yapmaları bizleri çok mutlu etti.” şeklinde konuştu.

Etkinlik kapsamında, 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonunda "Bir Fikir ve aksiyon Adamı Olarak Hoca Ahmed Yesevi" paneli gerçekleştirildi. Panelin açılış konuşmasını Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız yaptı. Panel sonrasında Deruni Tasavvuf Müziği Topluluğu da katılımcılara konser verdi


Haber Resimleri