Ahmet Yesevi Üniversitesinde 'Model United Nations' Organizasyonu

Dünyanın seçkin üniversiteleri, eğitim kuruluşları ve akademik otoriteleri tarafından en prestijli akademik aktivitesi olarak kabul edilen Model Birleşmiş Milletler (Model United Nations)'in Türkistan Uluslararası Model Birleşmiş Milletler(Turkestan International Model United Nations) organizasyonu, Ahmet Yesevi Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü ile Uluslararası İlişkiler Kulübü tarafından gerçekleştirildi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Kütüphanesinin toplantı ve konferans salonunda yapılan Türkistan Uluslararası Model Birleşmiş Milletler organizasyonunun açılış programına; Azerbaycan'ın Kazakistan Büyükelçisi Sayın Raşad Mammadov, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Valihan Abdibekov, Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren ile dekanlar ve öğrenciler katıldı.

Toplamda iki oturumda yapılan toplantıların ilki Birleşmiş Milletler Sosyal ve Ekonomik Konsey, ikincisi ise Birleşmiş Milletler Genel Kurul başlıkları çerçevesinde yapıldı.

Eğitim kurumlarının öğrenci delegeler çıkartarak belli ülkeleri ve Birleşmiş Milletler kurumlarını temsil ettikleri eğitsel bir simülasyon olan Model Birleşmiş Milletler, dünya sorunlarının paylaşıldığı ve çözümlerin sunulduğu bir platformdur.

Öğrenciler, kendi ülkelerini temsilen değil de başka ülkelerin delegesi olarak katılım gösterdiği bu toplantılara temsil ettikleri ülkenin coğrafi, sosyal, ekonomik, siyasi ve idari yönleri hakkında derinlemesine bilgi oluyor ve bu sayede dünya meselelerine farklı bir bakış açısı ile bakabilmeyi öğreniyorlar.

Her yıl yaklaşık bir milyon öğrencinin katıldığı Model Birleşmiş Milletler toplantıları ile öğrencilerin dünyaya karşı bakış açısını geliştirmek ve uygulamalarla demokrasi ilkesini pekiştirmek, öğrencilere uluslararası ilişkilerde evrensel ve diplomatik bir perspektif kazandırmak, dünya sorunları hakkında bilgi edinip bu sorunlara yönelik çözümler geliştirerek geleceğin diplomat ve siyasetçilerini yetiştirmek gibi hedefler amaçlanmaktadır.


Haber Resimleri