Iğdır Tuzluca’da "Hoca Ahmet Yesevi" konferansı yapıldı

UNESCO 2016 Hoca Ahmet Yesevi Yılı faaliyetleri kapsamında Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı tarafından organize edilen Türkiye'de Hoca Ahmet Yesevi'nin adını taşıyan ilk, orta ve lise düzeyindeki okullarda Ahmet Yesevi'nin hayatı, eserleri, menkıbeleri ve hikmetlerinin konu edildiği Türkiye’de 79 okulda gerçekleştirilen "Hoca Ahmet Yesevi" konferansları bu hafta Iğdır Tuzluca Hoca Ahmet Yesevi İmam Hatip Ortaokulunda yapıldı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın Mayıs ayında açılışına katıldığı, Tuzluca Hoca Ahmet Yesevi İmam Hatip Ortaokulu konferans salonunda gerçekleştirilen konferansın konuşmacısı Iğdır Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Şahin Ahmetoğlu oldu. Doç. Dr. Şahin Ahmetoğlu konuşmasında Ahmet Yesevi’nin hayatından örnekler vererek, öğrencilere  “Ahmet Yesevî, İslâm’ın esaslarını, şer’i hükümleri ve tarikat âdâbını sade bir dille ve Halk Edebiyatı nazım şekilleriyle anlattığı manzumeler söylemiştir. “Hikmet” adı verilen bu manzumeler, dervişler vasıtasıyla en uzak Türk topluluklarına kadar ulaşmıştır. Hikmetler özellikle Türkler arasında bir düşünce birliğinin oluşmasına hizmet etmiştir’’ dedi.

Türk ve İslam Dünyasının manevi atmosferini derinden etkilemiş alim ve tasavvuf büyüğü Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatı, Türk ve İslam Dünyasına olan etkilerini konu alan konferansa, Okul Müdürü Recai Şahin, öğretmenler ve öğrenciler katılım gösterdiler.

Tuzluca Hoca Ahmet Yesevi İmam Hatip Ortaokulu, başta Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız olmak üzere, Iğdır Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Şahin Ahmetoğlu’na, okul yönetimine ve konferansın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Etkinlikte ayrıca Ahmet Yesevi Üniversitesi ve TİKA işbirliği ile Ahmet Yesevi’nin adını taşıyan ilk ve orta dereceli okullara, içinde Ahmet Yesevi ile ilgili bugüne kadar yayımlanan kitapların yer aldığı ‘‘Ahmet Yesevi Kitaplığı’’ da hediye edildi.


Haber Resimleri