Ahmet Yesevi Üniversitesinde "Dünya Enerji Kaynakları ve Uluslararası Rekabet" Konferansı

Ahmet Yesevi Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Mehmet Toplu tarafından 18 Kasım 2016 Cuma günü saat 18.30'da Turan Restoranda verilen "Dünya Enerji Kaynakları ve Uluslararası Rekabet" adlı konferansa Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış ile Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren'in yanı sıra çok sayıda öğretim üyesi ve görevlisi de katılım gösterdi.

Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış'ın Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığının 53. Mütevelli Heyet Toplantısında alınan kararlarla ilgili bilgi aktarımıyla başlayan program yaklaşık iki buçuk saat sürdü.

Konuşmacı Doç. Dr. Mehmet Toplu, günümüzde etnik, dinsel vb. çatışmaların büyük bir çoğunluğunun temelinde enerji kaynaklarına sahip olma ve onu ulusal çıkarlar çerçevesinde yönlendirme politikasının yatmakta olduğunu söyledi. Dünyada kullanılan enerjinin % 87'sinin fosil, % 7'sinin yenilenebilir enerji ve % 6'sının da nükleer enerji kaynaklarından sağlanmakta olduğunu dile getiren Doç. Dr. Mehmet Toplu, fosil enerji kaynaklarının (Petrol, doğalgaz ve kömür) % 70'inden fazlasının Ortadoğu ve Hazar bölgesinde bulunmakta olduğunu vurguladı. Enerjiye en fazla gereksinim duyan Avrupa, ABD ve Asya Pasifik ülkelerinin enerji taleplerini karşılayabilmek ve bunun sürekliliğini sağlayabilmek için uluslararası ölçekte kıyasıya mücadele ettiklerini belirten Doç. Dr. Mehmet Toplu, özellikle doğalgaz kaynaklarına sahip olma ve pazarlama alanında Dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Rusya'nın, bu avantajını uluslararası alanda bir numaralı silah olarak kullandığını da sözlerine ekledi.

Doç. Dr. Mehmet Toplu, konferansın ardından sorulan sorulara verdiği cevap bölümüyle programı tamamladı.


Haber Resimleri