Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Türkiye Adalet Akademisinde konferans verdi

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Sayın Prof. Dr. Musa Yıldız, Türkiye Adalet Akademisinde 20. Dönem Adli Yargı Hâkim ve Cumhuriyet Savcısı adaylarına yönelik olarak "Hoca Ahmet Yesevi'yi Anlamak" konulu bir konferans gerçekleştirdi.

“Hoca Ahmet Yesevi Anlamak’’ konferansına konuşmacı olarak katılan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız konuşmasında, Hoca Ahmet Yesevi’yi ve eserlerini anlatarak, Hoca Ahmet Yesevi’nin Anadolu'da milliyetimizi ve Müslümanlığımız muhafaza etmemizde büyük katkı sağladığını belirtti. Bu yılın UNESCO tarafından Hoca Ahmet Yesevi yılı ilan edildiğini ifade eden Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, bu vesileyle Türkiye'nin çeşitli yerlerinde Ahmet Yesevi'yle ilgili programlara katıldıklarını belirtti.

Programda Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatını ele alan, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, şunları kaydetti: “Bugün burada çok önemli bir büyüğümüz Hoca Ahmet Yesevi’yi konuşacağız. Biz uzun yıllardan beri hep anma programları yaptık. Biraz anlama boyutunu ihmal ettik. İstanbul’da da düzenlene bu programda Hoca Ahmet Yesevi’yi anlamak başlığının verilmesi çok anlamlı oldu. İnşallah bundan sonra bu değerli büyüklerimizi anlamaya hatta onları anlatma boyutuna geçeriz ve onların eserleri ülkemizde daha çok tanınmış olur. Çünkü bugün hem ülkemizin hem de dünyanın geldiği bu süreçte değerli büyüklerimizin eserlerine ve fikirlerine çok ihtiyaç var. “

Prof. Dr. Musa Yıldız, Hoca Ahmet Yesevi'nin hayatını ve en büyük eseri olan Divan-ı Hikmet'i anlattı. Prof. Dr. Musa Yıldız, Türk coğrafyasının Asya'dan Avrupa'nın ortalarına kadar geniş bir alanı kapsadığını belirterek "Bizler en başında eğitimciler ve ülkeye yön veren idareciler olarak, çocuklarımızın arasından yeni Ahmet Yesevi'ler Yunus Emre'ler çıkartmalıyız. Onlara geçmişteki yaşamış büyük isimleri iyi öğretmeli ve anlatmalıyız. Çünkü kainat boşluk kabul etmez. Türkler büyük işler başarmış bir millettir ve bizler atalarımızın izinden giderek bizden sonrakilere iyi eserler bırakmalıyız" dedi.

Prof. Dr. Musa Yıldız, Türkistan’da bulunan Hoca Ahmed Yesevi Türbesinin yapılışını ve tarihsel süreci ile Ahmet Yesevi Üniversitesi hakkında da katılımcılara bilgi verdi.

Programın sonunda 20. Dönem Adli Yargı Hâkim ve Cumhuriyet Savcısı adaylarının sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Musa Yıldız, Türkiye Adalet Akademisi Başkan Yardımcısı ve Eğitim Merkezi Başkanı Rifat İnanç’a davetleri için teşekkür etti ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Heyet Başkanlığı yayınlarından ‘Divan-ı Hikmet’ kitabını hediye etti. 


Haber Resimleri