Ahmet Yesevi Üniversitesinde "Adil Sultan Kahramanlık Destanının Gramer Özellikleri" Konferansı

Ahmet Yesevi Üniversitesinde, Türkoloji Enstitüsü tarafından organize edilen ve Filoloji Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ercan Ömirbayev'in hazırlayıp sunduğu "Adil Sultan Kahramanlık Destanının Gramer Özellikleri" adlı konferans gerçekleştirildi.

7 Aralık 2016 Çarşamba günü saat 16.30'da Merkez Kütüphane 1. Salonda gerçekleştirilen "-Adil Sultan- Kahramanlık Destanının Gramer Özellikleri" adlı konferans programına, Ahmet Yesevi Üniversitesi Hazırlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör, Hazırlık Fakültesi Türk Dili Bölümü Başkanı Dr. Ahmet Kıymaz ve Türkoloji Enstitüsü Müdürü Dr. Orhan Kılıçarslan'ın yanı sıra çok sayıda hoca ile öğrenci katıldı.

Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ercan Ömirbayev tarafından "Adil Sultan" adlı kahramanlık destanının gramer özellikleri merkezinde ele alındığı konferansta, XVI. yüzyılda kaleme alınan 130 sayfalık el yazması bu eserin bugün Saint Petersburg Üniversitesi Şarkiyat Bilimleri Bölümünde 493 kayıt numarasıyla saklandığı belirtildi. Eserin Kazak Hanı Abılay'ın torunu Cankazı'ya hediye olarak yazıldığını da belirten öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ercan Ömirbayev, eserin dilinin bugünkü Kazak Diliyle aynı özellikleri taşıdığını dile getirerek leksik, morfolojik ve deyim açısından da değerlendirmelerde bulundu.

Konferansın ardından birer teşekkür konuşması yapan Hazırlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör ile Türkoloji Enstitüsü Müdürü Dr. Orhan Kılıçarslan tarafından konuşmacı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ercan Ömirbayev'e teşekkür belgesi takdim edildi.


Haber Resimleri