Denizli’de "Hoca Ahmet Yesevi" konferansı yapıldı

UNESCO 2016 Hoca Ahmet Yesevi yılı faaliyetleri kapsamında Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı tarafından organize edilen Türkiye'de Hoca Ahmet Yesevi'nin adını taşıyan ilk, orta ve lise düzeyindeki okullarda Ahmet Yesevi'nin hayatı, eserleri, menkıbeleri ve hikmetlerinin konu edildiği Türkiye’de 79 okulda gerçekleştirilen "Hoca Ahmet Yesevi" konferansları bu hafta Denizli Ahmet Yesevi Anadolu İmam Hatip Lisesinde yapıldı.

Denizli Ahmet Yesevi Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda gerçekleştirilen konferansın konuşmacısı Pamukkale Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilim Dalı Başkanı Yrd.  Doç. Dr. M. Salim Güven, konuşmasında Ahmet Yesevi’nin hayatından örnekler vererek, öğrencilere  “Ahmet Yesevî, İslâm’ın esaslarını, şer’i hükümleri ve tarikat âdâbını sade bir dille ve Halk Edebiyatı nazım şekilleriyle anlattığı manzumeler söylemiştir. “Hikmet” adı verilen bu manzumeler, dervişler vasıtasıyla en uzak Türk topluluklarına kadar ulaşmıştır. Hikmetler özellikle Türkler arasında bir düşünce birliğinin oluşmasına hizmet etmiştir’’ dedi.

Türk ve İslam Dünyasının manevi atmosferini derinden etkilemiş alim ve tasavvuf büyüğü Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatı, Türk ve İslam Dünyasına olan etkilerini konu alan konferansa, Okul Müdürü Osman Çakıroğlu, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katılım gösterdiler.

Denizli Ahmet Yesevi Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Osman Çakıroğlu, başta Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız olmak üzere, Pamukkale Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilim Dalı Başkanı Yrd.  Doç. Dr. M. Salim Güven’e, okul yönetimine ve konferansın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Etkinlikte ayrıca Ahmet Yesevi Üniversitesi ve TİKA işbirliği ile Ahmet Yesevi’nin adını taşıyan ilk ve orta dereceli okullara, içinde Ahmet Yesevi ile ilgili bugüne kadar yayımlanan kitapların yer aldığı ‘‘Ahmet Yesevi Kitaplığı’’ da hediye edildi.


Haber Resimleri