“2016 yılında Orta Asya’daki Temel Stratejik Eğilimler” semineri verildi

Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsünde, Narhoz Üniversitesi Kalite Güvencesi ve Stratejik Analiz Bölümünden Daniyar Kosnazarov, “2016 yılında Orta Asya’daki Temel Stratejik Eğilimler” başlıklı seminer verdi.

Daniyar Kosnazarov, seminerine Kazakistan’ın Bağımsızlığının 25 Yıldönümü ile kutlayarak başladı. Kosnazarov, Orta Asya bölgesindeki ABD’nin varlığının düşmesine rağmen ABD’nin belli bir ölçüde etkisini devam ettirdiğini ifade etti. Seminerin devamında Ukrayna sorunu, Batı tarafından Rusya’ya uygulanmış olan ambargoların etkisi gibi bölge ülkelerini ilgilendiren konulara değindi. Buna ek olarak petrol fiyatlarındaki düşüşün Rusya ve Kazakistan ekonomisine etkileri konuları hakkında görüşlerini paylaştı. Bu tür olayların 2016 yılında da en önemli trendler arasına girdiğini sözlerine ekledi. Seminerin devamında Avrasya Ekonomik Birliğinin işleyişi ile üye ülkeler arasındaki ekonomik ilişkiler konusu üzerine bilgiler paylaştı.

Konuşmasının devamında Orta Asya devletlerinin iç dinamikleri, bölgenin genel gelişimi konularında çeşitli görüşlerini açıkladı. Özbekistan’daki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin bölgenin geleceği için çok önemli bir rol oynadığını vurguladı. Orta Asya’daki güvenlik konusunda Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan ile sınır problemlerinin çözülmesi konusunun Orta Asya bölgesindeki istikrar açısından önemine değindi. Dahası, Rusya ile Çin’in Orta Asya üzerindeki etkinlikleri konusunda bazı anlaşmazlıkların yaşandığını belirtti. Çin’in bölgede yürüttüğü yumuşak güç politikasının bölgede fazla etkili olmadığına dikkat çekerek bunun sebepleri arasında halk arasında klasik Çin’e karşı şüpheci yaklaşımın hala etkili olmasını gösterdi.

Kazakistan’a yapılan yatırımlar ile politik istikrar arasındaki ilişkileri değerlendirerek konu üzerinde kendi analizlerini sundu. Buna ek olarak bölge ülkeleri ile iyi ilişkiler içerisinde bulunan Türkiye ve Rusya’nın arasında yaşanan gerginliğin aşılmasında Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in oynamış olduğu rolün bölge istikrarı açısından önemli bir gelişme olduğunu sözlerine ekledi. Seminerinin sonunda Kazakistan’ın bağımsızlık sonrasında 25 sene içerisinde hem politik, hem ekonomik alanda zor sınavlardan geçtiğini ifade etti.

Seminerin sonunda katılımcılar, 2016 yılında Orta Asya’daki temel stratejik eğilimlere ilişkin değerlendirmeler yaparak bu konuda fikir alışverişinde bulundular.


Haber Resimleri