Türkiye Gençlik Vakfı Ankara şubesinde ‘’Hoca Ahmet Yesevi’yi Anlamak’’ konferansı yapıldı

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Ankara şubesi tarafından Yüzüncü Yıl Çarşısı Konferans Salonunda Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız konuşmacı olarak katıldığı ‘’Hoca Ahmet Yesevi’yi Anlamak’’ konferansı düzenlendi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız konuşmasına Divan-ı Hikmet sözleri ile başlayarak Türk halkının maneviyatında yüksek mevkiye sahip olan Ahmet Yesevi’nin hayatı ve eserlerinden söz etti. Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatı ve yaşam felsefesi hakkında bilgileri onun hayatından vermiş olduğu örnekler ile dile getirdi. Prof. Dr. Musa Yıldız Hoca Ahmet Yesevi’nin eserlerindeki ana fikrinin insanın ahlaki, manevi ve hoşgörü gibi değerlerinin gelişmesi olduğunu ifade etti. Eserlerini halkın rahatça anlayabileceği basit söyleyişler ile Türkçe yazarak ve anlatarak dile getirmesi sayesinde geniş kitlelerin hikmetlerini anlayabildiğini belirtti.

Konferansta öğrencilere Yesevi'nin hayatı ve bıraktığı mesajlar hakkında bilgi veren Prof. Dr. Musa Yıldız, Ahmet Yesevi'den günümüze 4 büyük eser kaldığını anımsattı.

Orta Asya'daki Türklerin, 751 yılında Araplar ile Çinliler arasında yapılan savaştan sonra İslam dinini tercih ettiğini anlatan Prof. Dr. Musa Yıldız, geniş ufuklu hoşgörü insanı Ahmet Yesevi'nin 99 bin öğrenci yetiştirdiğini ifade etti.

Ahmet Yesevi'nin vaktini verimli geçirdiğini ifade eden Yıldız, Yesevi'nin vaktini, ibadete, talebe yetiştirmeye ve kimseden bir şey beklemeden alın teriyle kazanmaya ayırdığını söyledi.

Türkiye'nin Kazakistan’ın Türkistan şehrinde kurduğu Ahmet Yesevi Uluslararası Türk Kazak Üniversitesi hakkında ayrıntılı bilgi veren Prof. Dr. Musa Yıldız, ayrıca 2016 yılının UNESCO tarafından Ahmet Yesevi yılı olarak ilân edildiği bu yılda Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak yapılan faaliyet hakkında bilgiler verdi.

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Ankara şubesi Başkanı Abdülkadir Kocatepe, Hoca Ahmet Yesevi’nin yeni nesillere anlatılması noktasında bu konferansların çok önem taşıdığına dikkat çekti ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Konferansın sonunda UNESCO 2016 Hoca Ahmet Yesevi yılı kapsamında Kiremit Sanat Topluluğu tarafından hazırlanan "Tahta Kılıçlılar' tiyatro gösterisi sahnelendi.


Haber Resimleri