Doha Yunus Emre Enstitüsünde "Hoca Ahmet Yesevi'yi Anlamak" konferansı yapıldı

Katar’da faaliyet gösteren Doha Yunus Emre Enstitüsünde, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın konuşmacı olarak katıldığı "Hoca Ahmet Yesevi'yi Anlamak" konferansı yapıldı.

Doha Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Mehmet Aykaç konferansın açılış konuşmasında davetlerini kırmayarak Türkiye’den bu konferans için gelen Prof. Dr. Musa Yıldız’a, Hoca Ahmet Yesevi ile ilgili çalışmalarından ötürü teşekkür ederek sözlerine başladı.  Hoca Ahmet Yesevi’nin Türk Dünyası açısından önemine değinen Dr. Mehmet Aykaç, konunun uzmanlarından biri olan Prof. Dr. Musa Yıldız’ı başka projelerde de Doha Yunus Emre Enstitüsünde görmeyi temenni ettiğini sözlerine ekledi.

“Hoca Ahmet Yesevi Anlamak’’ konferansına konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Musa Yıldız konuşmasında, Hoca Ahmet Yesevi’yi ve eserlerini anlatarak, Hoca Ahmet Yesevi’nin Anadolu'da milliyetimizi ve Müslümanlığımızı muhafaza etmemizde büyük katkı sağladığını belirtti. 2016-2017 sezonunun UNESCO tarafından Hoca Ahmet Yesevi yılı ilan edildiğini ifade eden Prof. Dr. Musa Yıldız, bu vesileyle Türkiye'nin çeşitli yerlerinde Ahmet Yesevi'yle ilgili programlara katıldıklarını belirtti.

Programda Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatını ele alan, Prof. Dr. Musa Yıldız, şunları kaydetti: “Bugün burada çok önemli bir büyüğümüz Hoca Ahmet Yesevi’yi konuşacağız. Biz uzun yıllardan beri hep anma programları yaptık. Biraz anlama boyutunu ihmal ettik. Doha Yunus Emre Enstitüsünde de düzenlenen bu programda Hoca Ahmet Yesevi’yi anlamak başlığının verilmesi çok anlamlı oldu. İnşallah bundan sonra bu değerli büyüklerimizi anlamaya hatta onları anlatma boyutuna geçeriz ve onların eserleri ülkemizde daha çok tanınmış olur. Çünkü bugün hem ülkemizin hem de dünyanın geldiği bu süreçte değerli büyüklerimizin eserlerine ve fikirlerine çok ihtiyaç var. “

Prof. Dr. Musa Yıldız, Hoca Ahmet Yesevi'nin hayatını ve en büyük eseri olan Divan-ı Hikmet'i anlattı. Prof. Dr. Musa Yıldız, Türk coğrafyasının Asya'dan Avrupa'nın ortalarına kadar geniş bir alanı kapsadığını belirterek "Bizler en başında eğitimciler ve ülkeye yön veren idareciler olarak, çocuklarımızın arasından yeni Ahmet Yesevi’ler Yunus Emre’ler çıkartmalıyız. Onlara geçmişteki yaşamış büyük isimleri iyi öğretmeli ve anlatmalıyız. Çünkü kâinat boşluk kabul etmez. Türkler büyük işler başarmış bir millettir ve bizler atalarımızın izinden giderek bizden sonrakilere iyi eserler bırakmalıyız" dedi.

Prof. Dr. Musa Yıldız, Türkistan’da bulunan Hoca Ahmet Yesevi Türbesi’nin yapılışı ve tarihsel süreci ile Ahmet Yesevi Üniversitesi hakkında da katılımcılara bilgi verdi.

Programın sonunda katılımcıların sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Musa Yıldız, Doha Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Mehmet Aykaç’a davetleri için teşekkür etti ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Heyet Başkanlığı yayınlarından ‘Divan-ı Hikmet’ kitabını hediye etti.


Haber Resimleri