‘’Tehlikedeki Türk Dilleri’’ kitabının tanıtım toplantısı Astana’da yapıldı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi ve Türk Akademisi işbirliği ile hazırlanan ‘’Tehlikedeki Türk Dilleri’’ kitabının tanıtım toplantısı Astana’da yapıldı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Darhan Kıdırali ile Kazakistan Milli Kütüphanesinde ‘’Tehlikedeki Türk Dilleri’’ kitabının tanıtım toplantısında bir araya geldi. Tanıtım toplantısına Astana'da görev yapan birçok ülkenin Büyükelçileri ve temsilcileri, Türk Keneşi Genel Sekreter Yardımcısı Abzal Saparbekulı, Astana TİKA Koordinatörü Dr. Ali İhsan Çağlar, Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Nevzat Simsek, Türkoloji ve Türk Dünyası alanındaki bilim adamları ile Kazakistan ve Türkiye'den basın mensupları katıldı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız sözlerine Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in Türk Dünyasını bir araya getirme konusunda yaptığı katkılar için teşekkür ederek başladı. Ahmet Yesevi Üniversitesinin bu projede insiyatif aldığını ve kaybolan Türk dilleri konusunda dört ciltlik eserin yayımlandığını belirten Prof. Dr. Musa Yıldız, bu eserle tehlike altındaki Türk dillerinin haritasının çıkarıldığını söyledi. Prof. Dr. Musa Yıldız ‘’Tehlikedeki Türk Dilleri’’ kitabına 26 ülkeden 130 bilim adamının katkı sağladığını, 132 akademisyenin makalelerinin  kitapta yer aldığını belirtti.

Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Darhan Kıdırali konuşmasında: "Biz bu çalışma ile sadece Kazak ve Türk dillerini değil, Altay dillerini, Kafkaslarda, Sibirya'da, İran'da, Çin'de kısacası her coğrafyada yaşayan Türk topluluklarının dillerini de koruyacak bir çalışma gerçekleştirmeyi hedefledik" dedi. Prof. Dr. Darhan Kıdırali, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız'a projeye katkılarından dolayı teşekkür ederek takdir belgesi takdim etti. Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız da Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Darhan Kıdırali’ye Unesco 2016 Ahmet Yesevi yılı etkinliği kapsamında Darphane Genel Müdürlüğü tarafından bastırılan Ahmet Yesevi Hatıra Parasını takdim ederek projenin başta Türkiye ve Kazakistan olmak üzere Türk Dünyası için çok önemli olduğunu ifade etti.

‘’Tehlikedeki Türk Dilleri’’ kitabında ABD, Almanya, Rusya, Çin, İsveç, Ukrayna, Azerbaycan, Türkiye, Romanya, Yunanistan ve Kazakistan'dan akademisyenlerin eserleri yer alırken, Türkçe, Kazak Türkçesi, İngilizce, Rusça ve diğer Türk dillerinde yayınlar bulunuyor.


Haber Resimleri