Ahmet Yesevi Üniversitesinde Uluslararası Tarih Kongresi yapıldı

Nursultan Nazarbayev’in ulusal  kalkınma programı "Manevi Uyanış"  kapsamında Ahmet Yesevi Üniversitesi Beşeri Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü  tarafından, “Türk Dünyası: Türkistan Tarihi”  başlığı ile düzenlenen uluslararası bilimsel kongre, Türkistan Yerleşkesinde  gerçekleştirildi.

Kültür Merkezinde yapılan etkinliğe, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Taljan Raimberdiev ve Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Eren’in yanı sıra başta Kazakistan ile Özbekistan olmak üzere Türkiye ve Kırgızistan’dan çok sayıda akademisyen katıldı. Kongrede ayrıca Ahmet Yesevi Üniversitesi ile Taşkent Kimya-Teknoloji Enstitüsü arasında ikili işbirliği protokolü imzalandı. 

Programın açış konuşmasını yapan Dr. Mustafa Eren özetle, “Türk cumhuriyetleri arasında ortak bilimsel proje oluşturularak yeni araştırma alanlarının belirlenmesi ve  ortak tarihimizin değerlerinin Türk dünyası gençliğine öğretilmesinin, geleceğimizin daha  güvenli ve huzurlu olması için şart olduğunu,  Türk dünyası bilim adamlarının ve genç nesillerin, Türk tarihini ve Türk dünyasının güncel konularının bilerek  fikir dünyasını geliştirmeleri  gerektiğini savundu. Eren, ulusal ve uluslar arası gelişmeleri   tartışarak  küresel sonuçlara ulaşma yeterliliğinin kazanılması için Türk dünyasının ortak tarihi bilgilerini paylaşmalarının çok önemli olduğunu vurguladı.

Moderatörlüğünü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Taljan Raimberdiev’in yaptığı Türk Dünyası: Türkistan Tarihi Kongresi; Türk Dünyası Tarihi, Türk Medeniyeti; Dünü ve Bugünü başlıklarında, 3 oturumda 134 akademisyenin katılımıyla gerçekleşti. Etkinlik sonunda tüm katılımcılara sertifika verildi ve toplu hatıra çekimi yapıldı.


Haber Resimleri