Ahmet Yesevi Üniversitesi ile BM Kamu Yönetimi Kalkınma Ajansı arasında ikili işbirliği protokolü

Kamu yönetimi, kamu hizmeti ve bilimsel araştırma alanında işbirliklerinin desteklenmesi amacıyla Kazakistan Cumhuriyeti Birleşmiş Milletler Kamu Yönetimi Kalkınma Ajansı ve Ahmet Yesevi Üniversitesi arasında ikili işbirliği anlaşması yapıldı.

BM Kamu Yönetimi Kalkınma Ajansı  Başkanı Alihan Baymenov ve Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov’un katılımlarıyla, 27 Temmuz 2018 tarihinde Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezindeki Toplantı ve Konferans salonunda yapılan toplantıda işbirliği protokolleri imzalandı. 

Toplantıda konuşan Rektör Bolatbek Abdrasilov, Ahmet Yesevi Üniversitesinin kuruluşu ve gelişimi hakkında değerlendirmelerde bulunarak, üniversite ve Türkistan hakkında ilgili kalkınma ajansı yetkililerine brifing sundu. Abdrasilov, Türkistan bölgesi için başlı başına eğitim bilim ve hizmet sektörü önemi taşıyan Üniversite’nin Türkistan’ın eyalet merkezi olmasına da üstün katkılar sağladığını ileri sürdü. Ayrıca Üniversite, Güney Kazakistan Bölgesi’nin kalkınma hedeflerine de mümkün olduğunca hizmet ettiğini vurguladı. 

Abdrasilov, Kalkınma ajansı yetkilileri ile paylaştığı bilgiler kapsamında özetle; Ahmet Yesevi Üniversitesi, on fakülte, yedi enstitü ve bir araştırma ve uygulama merkezi ile 8 bine yakın öğrenciye hizmet verdiğini, Türk dünyasına yönelik akademik bilimsel faaliyetlerini başarı ile sürdürdüğünü bildirdi. Abdrasilov, ayrıca ulusal ve uluslararası pek çok kurum ve kuruluş ile işbirliği gerçekleştirmekte olduklarına dikkat çekerek, bu kapsamda BM Kazakistan Kalkınma Ajansının da Üniversite ile uygulayacakları proje ve programlarla, hem akademik ve bilimsel gelişmeye yol açılabileceğini hem de Türkistan bölgesinde  çeşitli sektörlerde ekonomik yatırımların ve istihdamın artırılabileceğini kanaatinde olduğunu söyledi. 

Ajans Başkanı Baymenov ise Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türk dünyasının kültürel birliğine açılan en büyük kapılardan birisi olduğunu, Türk dünyası kültür bütünü hedefine ulaşılmasında ülkelerin halklarının refah seviyelerinin ve bilgi toplumu seviyelerinin artırılmasında Yesevilik misyon ve vizyonu ile yüksek seviyeli başarılara imza atılabileceğini söyledi. ayrıca Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin Kazakistan’daki bilimsel faaliyetler ile birlikte toplumsal ve ekonomik faaliyetlere de katma değer üretecek kapasite ve yeterlilikte olduğunu müşahade ettiğini belirtti.

Konuşmaların ardından ikili işbirliği protokolleri imzalanarak, karşılıklı hediye takdimi yapıldı.

Kazakistan Cumhuriyeti  Birleşmiş Milletler Kamu Yönetimi Kalkınma Ajansı  temsilcileri toplantının akabinde Kültür Merkezi giriş katında bulunan Üniversite maketini incelediler ve Türk Dünyası Kültür ve Tarih Müzesi  ziyaret ederek buradaki programlarını tamamladılar.


Haber Resimleri