Ahmet Yesevi Üniversitesi ile Yunus Emre Enstitüsü arasında işbirliği protokolü imzalandı

Ahmet Yesevi Üniversitesi ile Yunus Emre Enstitüsü arasında Türkiye’yi ve Türk kültürünü tanıtmak, Türkçenin yurt dışında öğretimini yaygınlaştırılmak amacıyla, işbirliği protokolü imzalandı. 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş’in  imzaladığı protokolün kapsamı: Türkiye'yi, Türkiye’nin kültürel mirasını, Türk dilini, kültürünü ve sanatını tanıtmak amacıyla Üniversite ile Enstitü arasında ortak çalışmalar gerçekleştirilmesi; Üniversite kanalıyla Kafkasya, Ortadoğu, Balkan, Avrupa ve Asya ülkeleri ile ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi ve toplumlararası diyaloğun artırılmasına yardımcı olunması; Enstitü merkezinde ya da yurt dışındaki Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinde Üniversite personeli ya da öğrencilerinin görevlendirilmesi ve Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinde veya Merkez dışında ilgili ülkedeki eğitim fuarı vb. organizasyonlarda Üniversitenin tanıtılması konularında işbirliği yapılmasını içermektedir.

Protokol imzası sonrasında Ahmet Yesevi Üniversitesi ile Yunus Emre Enstitüsü arasında ortak yapılabilecek faaliyetler görüşüldü ve Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş’e Ahmet Yesevi Üniversitesinin yayınlarından hediye etti.


Haber Resimleri