Eskişehir Odunpazarı'nda ''Anadolu Erenlerinin Piri Hoca Ahmet Yesevi '' Konferansı yapıldı

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Eskişehir Odunpazarı H. Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesinde düzenlenen ''Anadolu Erenlerinin Piri Hoca Ahmet Yesevi''  konferansına konuşmacı olarak katıldı.

Konferansa Eskişehir Odunpazarı Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı ve Bilig Dergisi Editörü Prof. Dr. Fırat Purtaş, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Oğuzhan Aydın, Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Kürşad Önder Ceylan, diğer Daire Amirleri, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Konferansın açılış konuşmasında Ahmet Yesevi’nin kültürel bir abide olduğundan bahseden Kaymakam Turgay Hakan Bilgin, Ahmed Yesevi’nin eserlerinin çağlar aşan bir etki gücüne haiz olduğunu, günümüze kadar da bu gücünü koruduğundan bahsetti. Ardından ise sözü Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’a bıraktı.

Prof. Dr. Musa Yıldız, konuşmasının ilk bölümünde Yesevi Hazretleri hakkında genel bilgiler verdi. Prof. Dr. Musa Yıldız, irfan geleneğinden gelen Yesevi Hazretleri’nin halktan uzak bir âlim olmayıp aksine halkla iç içe olduğunun altını çizdi. Ahmet Yesevi’yi anlamak için manevi değerlerin gözetilmesinin elzem olduğunu belirtip konuşmasında Yesevi Hazretleri’nden kıssalarla zenginleştirdi.  Ahmet Yesevi’nin eserleri olan Divan-ı Hikmet’ten hikmetler okuyup, Fakirname’den örnekler veren Yıldız, Divan-ı Hikmet’in en önemli özelliğinin İslam dininin esaslarını Türkçe olarak oldukça anlaşılır bir şekilde manzum halde ifade ettiğini belirtti.

Ahmet Yesevi Üniversitesi hakkında önemli bilgiler veren Prof. Dr. Musa Yıldız, üniversitenin Türkiye’nin yurtdışında eğitim veren iki devlet üniversitesinden birisi olduğu hususunu belirtti. Bunun yanında, üniversitenin Türk dünyası ile ilişkilerin güçlenmesi için oldukça önemli bir misyona sahip olduğunu ekledi. 

Konferans sonunda Kaymakam Turgay Hakan Bilgin Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’a katılımlarından dolayı teşekkür etti ve plaket takdim etti. Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız da Kaymakam Turgay Hakan Bilgin ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Kürşad Önder Ceylan’a  Başkanlık Yayınlarından Divan-ı Hikmet hediye etti.


Haber Resimleri